Bun venit noilor forumisti!

Psihologie, sociologie, literatura, arta, muzica, eveniment!

Moderators: Reality Check, nouneim, Fabianoo

Cat de greu iti este (/ti-a fost) sa postezi primul mesaj in acest forum?

5. Extrem de greu. Nu stiu daca voi reusi vreodata.
0
No votes
4. Foarte greu. A durat (va dura) mult timp pana sa am curajul necesar pentru a scrie primul topic.
1
4%
3. Destul de greu. Am nevoie de un impuls ca sa imi fac curaj sa scriu aici.
3
13%
2. Simplu. Am postat inca din primele zile pentru ca nu mi-e greu sa imi scriu parerea.
10
43%
1. Foarte simplu. E usor sa scriu ceva pe azsforum.org. Saptamanal scriu de mai multe ori aici.
9
39%

Total votes : 23

Bun venit noilor forumisti!

[ #64571 ] Postby valibota on Tue May 20, 2008 6:19 am

Am sosit de cateva zile in acest forum, mai precis din 12 mai '08 si as dori sa spun cateva cuvinte celor noi ca si mine.
Am asteptat cu nerabdare mai multe zile sa primesc mailul de confirmare din partea administratorilor ca am fost primit in grupul membrilor (asa cum am fost anuntat) dar acesta nu a sosit. Ma intrebam daca trebuie sa fac dovada apartementei la vreo confesiune religioasa ca sa pot sa intru. In cele din urma am zis sa incerc sa postez un comentariu in Aparitie carte: Dumnezeu nu joaca zaruri sa vad daca am fost acceptat. Culmea, am reusit sa-l afisez si m-am bucurat mult.
Bucuria a continuat cand dupa cateva minute nouneim mi-a raspuns la mesaj si mi-a urat bun venit in forum (ce-i drept, el ma cunostea Image).
Apoi au mai raspuns inca vreo cateva persoane si m-am simtit important pentru ca opinia mea conteaza. M-am simtit onorat de sepre, gabytimisoara care au comentat ce am scris. Nu dupa mult timp chiar si "sefu forumului", edwards mi-a urat bun venit si m-am simtit onorat.
Apoi am cautat un alt topic care mi se potriveste si am postat un raspuns acolo. Am fost din nou surprins placut cand onismim si din nou nouneimau adaugat ceva la cele spuse de mine in Intunecarea globala si le multumesc.

Doresc sa spun aici noilor forumisti sa incerce sa "sparga gheatza" si sa guste si ei din aceste bucurii. Incercati cateva propozitii mai intai intr-un topic usor, si, putin azi, putin maine satisfactia creste. Puteti incerca chiar in acest topic sa spuneti cateva cuvinte, de exemplu de ce ati vrut sa deveniti membrii lui azsforum.org sau sa spuneti ce inseamna numele vostru. Va sigur ca ceilalti abea asteapta sa va cunoasca dar poate sunt cam timizi in a face ei primul pas spre voi.

Sa le uram deci un calduros BUN VENIT celor care au intrat in acest forum incepand cu 1 mai 2008:
lui 1104noname care pana azi a postat 9 mesaje (m-a depasit).
lui sepre care are deja 4 mesaje. El m-a "bagat in seama" printre primii (m-as bucura sa scrie mai multe despre el in profil).
Bun venit totodata lui mazzeppa (esti din Italia?), lui Sarasa care are 72 ani! (numele tau vine de la Sara?), lui wildjagd(iti place viata in salbaticie?) si lui ceartata_cu_zanele (cum adica?).
Bun venit ii spun unui nou forumist foarte prolific: buscame din Madrid (are 51 mesaje azi!). Ce inseamna numele tau?
Welcome lui Genius (asteptam contributiile tale!) si lui iulia_flori&stele(canti cumva in corul flori si stele?)
Felicitari lui doi ochi caprui pentru cele 15 mesaje! Sper sa te ajung si eu in curand. Vad ca te simti bine aici. Imi place ca ti-ai pus o poza, desi al doilea ochi nu se prea vede Image
Bun venit mona (de unde esti?) si flower (ce floare iti place?) si 007X care are si o poza draguta (iti plac masinile sport?) si 007 (e cumva acelasi cont sau sunteti soti/sotie?).
Bun venit lui fabian (ai un nume frumos si rar intalnit), lui Alex si lui celbun. Sunteti unul si acelasi cont - Alexandru cel bun - sau e doar o coincidenta?
Bun venit lui Emanoil_MANU (cati ani ai?) si lui nelubaciu (esti din Moldova din renumita familie Baciu?)

M-as bucura sa ne spuneti cateva cuvinte ca raspuns. In felul acesta multi dintre voi ati avea prilejul sa scrieti primul mesaj si sa spargeti astfel gheata.
Dar mai intai votati in chestionarul de mai sus:
Cat de greu iti este (/ti-a fost) sa postezi primul mesaj in acest forum?

Vrem sa va cunoastem! Bun venit in Familie!
Last edited by valibota on Mon May 26, 2008 3:06 am, edited 4 times in total.
valibota

Images: 2

Re: Bun venit noilor formisti!

[ #64572 ] Postby Blueberry on Tue May 20, 2008 7:08 am

[album]20223[/album]
Sarasa[stanga] ...nu prea pare de 75 :D

...si bun venit ;) ...have a nice day ;)
If you wouldn’t write it and sign it, don’t say it.” ~ Earl Wilson
Blueberry

Images: 57

[ #64573 ] Postby valibota on Tue May 20, 2008 7:15 am

Asa a scris sarasa in profile ca are 72 de ani.

Blueberry, tu esti persoana din partea dreapta in poza? (petru ca dupa avatar, ar trebui sa fi un ursulet Image).

Sarasa poate sa confirme ca in poza este persoana din stanga?
valibota

[ #64574 ] Postby Blueberry on Tue May 20, 2008 7:28 am

nu sunt eu in dreapta :D ...dar daca te uiti in galerie la poze cu userii de pe dc++ hub ...o sa vezi ca ea a pus poza acolo ;)
Blueberry

[ #64575 ] Postby 1104noname on Tue May 20, 2008 7:57 am

Sigur ca de mine sa scris putin doar ca am postat 9 mesaje.... Image *feels left out*
Ea e ca morfina Image
Iti alunga agonia ,
Libertate la oparte
Pentru ea renunt la toate!Image
1104noname

Images: 0

[ #64576 ] Postby valibota on Tue May 20, 2008 8:31 am

1104 noname: am scris doar asa de putin despre tine pentru ca ma gandeam ca iti va fi foarte usor sa revi aici si sa comentezi ceva pe acest topic (doar ai scris mai multe comentarii decat mine pana acum). Desigur ca ar fi trebuit sa adaug si faptul ca mi-au placut interventiile tale de pana acum insa nu am dorit sa te laud. Am mai vrut totusi sa te intreb daca exista vreo legatura de rudenie intre tine si nouneim (unul din moderatori) pentru ca ambele nume inseamna acelasi lucru. De ce ti-ai ales denumirea asta?

Trebuia insa sa scriu mai mult despre ceilalti noi forumisti care nu au scris nimic pana acum pe forum ca sa incerce sa-si dea drumul la limba (adica la tastatura). Poate adaugi tu ceva in plus in dreptul lor ca sa ii ajuti sa scrie ceva aici. Multumesc pentru ajutor 1104noname
valibota

[ #64577 ] Postby valibota on Tue May 20, 2008 8:33 am

Blueberry, anunt-o te rog pe Sarasa ca s-a vorbit despre ea pe acest forum si asteptam sa ne raspunda. Multumesc.
valibota

[ #64578 ] Postby 1104noname on Tue May 20, 2008 8:38 am

Stiu glumeam.....Image
Si nu ,nu il cunosc pe nouneim...
Dar il cunosc pe daniels....

P.S.Image nu stiu nici eu de ce am ales nickname-u asta dar.....
Ea e ca morfina Image
Iti alunga agonia ,
Libertate la oparte
1104noname

[ #64579 ] Postby valibota on Tue May 20, 2008 8:59 am

1104noname, mi-ar fi mai usor sa asociez numele tau care contine si 4 cifre cu o imagine pe care sa o atasezi profilului tau. Altfeli pari impersonal. Si cred ca si altii ar citi cu un mai mare interes postarile tale daca ar avea in fata imaginea ta (adica iaginea tanarului sudent la medicina care invata in Italia). E doar o sugestie. Ce zici?
Last edited by valibota on Tue May 20, 2008 9:02 am, edited 1 time in total.
valibota

[ #64580 ] Postby buscame on Tue May 20, 2008 9:00 am

salut ,si multumiri ptr,statisticiImage

BUSCAME-sp.=CAUTA-MA
buscame

[ #64581 ] Postby valibota on Tue May 20, 2008 9:17 am

Multumim pentru interventie BUSCAME (=Cauta-ma!).
Putem spune "te-am gasit" daca iti vom citi toate cele 52 de comentarii scrise te tine pana acum pe acest forum?
Eu as putea spune ca te-am intalnit (cat de cat) daca as avea posibilitatea sa iti vad si chipul. Sunt foarte curios sa ii cunosc la fata pe cei de pe acest forum.
Ditre cei sositi in luna mai pe azsforum.org tu esti cel mai prolific. Ai putea fi "lider de opinie" pentru noii forumisti.Tine-o tot asa!
valibota

[ #64584 ] Postby 1104noname on Tue May 20, 2008 10:51 am

valibota wrote:1104noname, mi-ar fi mai usor sa asociez numele tau care contine si 4 cifre cu o imagine pe care sa o atasezi profilului tau. Altfeli pari impersonal. Si cred ca si altii ar citi cu un mai mare interes postarile tale daca ar avea in fata imaginea ta (adica iaginea tanarului sudent la medicina care invata in Italia). E doar o sugestie. Ce zici?

ImageSincer idea era tocmai aia...un nick' sa fie cat mai impersonal....mi-a venit idea de la experimentul lui Philip Zimbardo (Stanford Prison)Image
Ea e ca morfina Image
Iti alunga agonia ,
Libertate la oparte
1104noname

Re: Bun venit noilor forumisti!

[ #64586 ] Postby valibota on Tue May 20, 2008 11:02 am

In ce consta experimentul?
Vad ca ai renuntat la el. Cum te simti acum cand esti oarecum mai "uman" (adica un inger de sex masculin, cum arata avatarul tau)?
valibota

[ #64588 ] Postby 1104noname on Tue May 20, 2008 11:11 am

Nu chiar numele a ramas acelasi....poza oricum nu e a mea
experimentu lui Philip Zimbardo...e lung de explicat...

http://youtube.com/watch?v=1KXy8CLqgk4 e filmultetul original nu stiu daca il explica tot bine dar ar trebui sa dea putin conceptul....
Ea e ca morfina Image
Iti alunga agonia ,
Libertate la oparte
1104noname

[ #64589 ] Postby ela grotaa on Tue May 20, 2008 11:13 am

si eu va zic un bun venit calduros.Image
"daca-i judeci pe oameni nu mai ai timp sa-i iubesti."maica tereza
ela grotaa

Images: 83

[ #64590 ] Postby valibota on Tue May 20, 2008 11:25 am

Multumim pentru urare ela grotaa!
Si fiindca ai venit aici pe topicul noilor forumisti, as vrea sa te intreb in calitate de bebe-user (cum sunt in prima luna de viata), de la ce vine numele tau ela grotaa?
Are vreo legatura cu speolgia?
Si inca ceva: in ce fel te reprezinta imaginea atasata numelui tau? De ce l-ai ales?
Cred ca fiecare nou venit vrea sa afle mai multe despre cei cu vechime (ca tine in cazul de fata).
valibota

[ #64599 ] Postby edwards on Tue May 20, 2008 2:34 pm

valibota wrote:Am sosit de cateva zile in acest forum, mai precis din 12 mai '08 si as dori sa spun cateva cuvinte celor noi ca si mine.
Am asteptat cu nerabdare mai multe zile sa primesc mailul de confirmare din partea administratorilor ca am fost primit in grupul membrilor (asa cum am fost anuntat) dar acesta nu a sosit. Ma intrebam daca trebuie sa fac dovada apartementei la vreo confesiune religioasa ca sa pot sa intru. In cele din urma am zis sa incerc sa postez un comentariu in Aparitie carte: Dumnezeu nu joaca zaruri sa vad daca am fost acceptat. Culmea, am reusit sa-l afisez si m-am bucurat mult.

In momentul in care ti-am activat contul, trebuia sa primesti un mesaj ca si cel de welcome, de la aceeasi adresa email. Sistemul functioneaza aproximativ perfect, inclin sa cred ca ceva s-a intamplat cu contul tau de email, poate e prin Bulk, spam sau deleted. Niciodata nu stii :-) In general administratiei ii ia cam 24h sa aprobe un cont creat sau sa il deny. Principiul este simplu: adresa de email valida si un nickname cu bun simt.

Ca sa faci parta din aceasta comunitate(azsforum.org) trebuie sa porti cel putin 39 la picior(barbatii) si 36(fetele), in caz contrar , esti refuzat Image
we rock!
edwards
just a user

Images: 85

[ #64600 ] Postby ela grotaa on Tue May 20, 2008 2:35 pm

valibota wrote:Multumim pentru urare ela grotaa!
Si fiindca ai venit aici pe topicul noilor forumisti, as vrea sa te intreb in calitate de bebe-user (cum sunt in prima luna de viata), de la ce vine numele tau ela grotaa?
Are vreo legatura cu speolgia?
Si inca ceva: in ce fel te reprezinta imaginea atasata numelui tau? De ce l-ai ales?
Cred ca fiecare nou venit vrea sa afle mai multe despre cei cu vechime (ca tine in cazul de fata).

Image
ma faci sa ma simt prea importanta.nu-s atat de veche...am scris mult, dar asta nu inseamna neaparat ca am un rol prea important pe aici.

pai mai intai significatia pseudonimului, e un secret; pot doar sa-ti spun ca ela vine de la mirela, restul...imi pare rau, dar e secret.Image
cat despre imagine: ador copilasi, viata de familiei si visez sa fiu o mama buna, intr-o buna zi...iar imaginea reuneste cate ceva din toate acestea, nu?

asteptam si pe altii; mai ales pe noii veniti; sa se prezinte, sa-i cunoastem si noi mai bine.Image
ela grotaa

[ #64601 ] Postby moria_sion on Tue May 20, 2008 3:05 pm

Image Image [FONT=Comic Sans MS]Buna initiativa: BUN VENIT TUTUROR!!!

Si ca sa ma cunoasteti un pic...: sunt Maria, va scriu din Madrid si imi place spontaneitatea!!! [/FONT]
Image ImageImageImage
[FONT=Comic Sans MS]'Vocea Ta este liniste; in linistea sufletului doresc sa Te ascult...'[/FONT]
moria_sion

Images: 14

[ #64604 ] Postby Blueberry on Tue May 20, 2008 3:44 pm

edwards wrote:Ca sa faci parta din aceasta comunitate(azsforum.org) trebuie sa porti cel putin 39 la picior(barbatii) si 36(fetele), in caz contrar , esti refuzat Image

Image am fix 36 ...sau 37 cateodata :lol:

valibota wrote:Blueberry, anunt-o te rog pe Sarasa ca s-a vorbitdespre ea pe acest forum si asteptam sa ne raspunda. Multumesc.

stai linistit k oricum i-am spus...da nu am vazut-o azi pe mess :)
Blueberry

[ #64606 ] Postby ela grotaa on Tue May 20, 2008 4:04 pm

propun un lucru:
ca fiecare sa se prezinte si sa spuna cate ceva despre el...daca sunteti deacord.Image
mi se pare mie sau a devenit gri peretele?
ela grotaa

[ #64607 ] Postby moria_sion on Tue May 20, 2008 4:08 pm

ela grotaa wrote:propun un lucru:
ca fiecare sa se prezinte si sa spuna cate ceva despre el...daca sunteti deacord.Image

[FONT=Comic Sans MS]Cum am spus mai sus, buna initiativa!!! Si ar fi placut ca fiecare sa spuna cate ceva despre sine insusi... poate asa ne vom intelege mai bine... [/FONT]Image
[FONT=Comic Sans MS]'Vocea Ta este liniste; in linistea sufletului doresc sa Te ascult...'[/FONT]
moria_sion

[ #64608 ] Postby ela grotaa on Tue May 20, 2008 4:09 pm

moria_sion wrote:
ela grotaa wrote:propun un lucru:

[FONT=Comic Sans MS]Cum am spus mai sus, buna initiativa!!! Si ar fi placut ca fiecare sa spuna cate ceva despre sine insusi... poate asa ne vom intelege mai bine... [/FONT]Image

maria, incepe tu...povesteste-ne despre tine.Image
ela grotaa

[ #64609 ] Postby moria_sion on Tue May 20, 2008 4:32 pm

ela grotaa wrote:maria, incepe tu...povesteste-ne despre tine.Image

[FONT=Comic Sans MS]Ar fi sa ma repet dar...: sunt Maria, va scriu din Madrid si-mi place spontaneitatea, hahaha... [/FONT]Image

[FONT=Comic Sans MS]Locuiesc in Spania de 14 ani: am studiat la Cluj, clasele 9, 10 iar aici mi-am terminat liceul; am continuat studiind dreptul iar acum am inceput psihologia; diferenta a fost ca de la cer la pamant in multe aspecte; la inceput mi-a fost destul de dificil a ma obisnui cu stilul si ritmul vietii, dar cu timpul, si pentru ca eram destul de 'tanara', doar 16 ani, m-am adaptat...

Cred ca nu am uitat de unde am plecat, apropro, din Brasov, si, cred ca nu m-am schimbat (desi este normala schimbarea pentru ca intrevine procesul maturitatii, etc...) prea mult pentru faptul ca ma aflu in 'strainatate'..., hehehehe...

Sunt botezata in biserica adventista din 1993 iar aici sunt membra la o biserica spaniola, in Madrid. Multumesc Domnului am avut parte de buni amici..., desi, la inceput, lucrurile au fost mai complicate... [/FONT]
Image
[FONT=Comic Sans MS]
Romania are un loc important in viata si-n amintirile mele si calatoresc ori de cate ori am ocazia: in mod special pentru ca mi se face tare dor de familia pe care inca o mai am in tara, de muntii Brasovului, de aer, de clima, de apusurile de soare...[/FONT]
Image
[FONT=Comic Sans MS]

[/FONT]
moria_sion

[ #64610 ] Postby moria_sion on Tue May 20, 2008 4:34 pm

[FONT=Comic Sans MS]Urmatorul, urmatoarea... [/FONT]Image
moria_sion

[ #64614 ] Postby doi ochi caprui on Tue May 20, 2008 4:53 pm

valibota wrote:Felicitari lui doi ochi caprui pentru cele 15 mesaje! Sper sa te ajung si eu in curand. Vad ca te simti bine aici. Imi place ca ti-ai pus o poza, desi al doilea ochi nu se prea vede Image

M.ai ajuns :D Am doi ochi,dar imi place mai mult in poza asta unul
[FONT=Georgia][HIGHLIGHT=#ffffff][/HIGHLIGHT][/FONT]
doi ochi caprui

[ #64615 ] Postby doi ochi caprui on Tue May 20, 2008 4:56 pm

Uf..era sa uit ce era mai important: Multumesc ptr primirea calduroasa :) God bless you!
[FONT=Georgia][HIGHLIGHT=#ffffff][/HIGHLIGHT][/FONT]
doi ochi caprui

[ #64617 ] Postby moria_sion on Tue May 20, 2008 5:04 pm

Image Image Image [FONT=Comic Sans MS]Astept cu nerabdare alte prezentari!!! [/FONT]Image
moria_sion

[ #64623 ] Postby Creve on Wed May 21, 2008 1:18 am

păi să se prezinte mai întâi nou veniţii :D
Timpul poate să devină din rege un biet pion care se pierde foarte uşor dacă eşti neatent sau prost organizat.
Creve

Images: 65

[ #64628 ] Postby radurus on Wed May 21, 2008 2:31 am

Nu prea sunt nou venit... dar doresc sa-l salut cordial pe valibota.
Ce mai faci? Cu ce te mai ocupi?
Mereu ma gandesc daca sa spun ceva....Conteaza parerea mea?
radurus

Images: 1

Next

Return to Social & Cultural