Inseminarea artificiala ?

Psihologie, sociologie, literatura, arta, muzica, eveniment!

Moderators: Reality Check, nouneim, Fabianoo

[ #11328 ] Postby juanyto on Fri Oct 29, 2004 7:30 am

Eu din cate am citit aici.... ati tot vorbit de a nu fi fertil ...si Eliadde explica alt aspect. Ca daca nu esti fertil e clar ca nu poti avea copii. Si Eliadde se ia da faptul ca daca ai probleme de sanatate sa nu incerci sa faci copil pt ca va mostenii aceleasi gene. Dar daca nu esti fertil e clar ca nu o sa poti face tu copil ...asa ca nu are de unde sa mosteneasca genele bolnave. Si in rest .... "Cresteti si inmultitzi-va si umpleti pamantul" :wink:
juanyto

Images: 3

[ #11652 ] Postby Serendipity on Thu Nov 11, 2004 9:50 am

Nici nu stiu daca e cazul sa punem problema daca e pacat sau nu fiindca nu ne putem pune in situatia celor care nu pot avea copii si care ar prefera inseminarea artificiala adoptiei. Eu personal as prefera adoptia sau fecundarea in vitro. Cred ca este problema de constiinta si nu cred ca se pune problema de pierderea mantuirii in caz ca te-ai gandit la o asemenea posibilitate. Dumnezeu nu e absurd. Cel putin din punctul meu de vedere.
Serendipity

fertilizarea in vitro

[ #12900 ] Postby zeitza on Wed Dec 01, 2004 1:37 pm

...
Last edited by zeitza on Sun Oct 16, 2005 10:48 am, edited 2 times in total.
zeitza

Images: 9

[ #12901 ] Postby Anke on Wed Dec 01, 2004 1:48 pm

Asta suna a discriminare, Zeitza.
Asa face si Dumnezeu diferentza intre noi? Nu suntem oare egali ptr El?

Am vazut pe Discovery Channel cum mai multe familii care aveau un copil bolnav, ptr a-l salva recurgeau la ceea ce a descris Zeitza mai sus, mamei implantandu-i-se embrionul compatibil (adica cel care era apt ptr a-l salva pe fratele bolnav mai tarziu...).
Stitzi ce se intampla apoi cu ceilalti embrioni de care nu mai era nevoie? Se aruncau la gunoi. :shock:
Eu cu asa ceva nu pot sa fiu de acord, nu poti sa arunci 10 vietzi la gunoi, ptr a salva 1.

c-ya :roll:
Last edited by Anke on Wed Dec 01, 2004 1:52 pm, edited 2 times in total.
Anke

[ #12902 ] Postby Arknghell on Wed Dec 01, 2004 1:49 pm

Este un subiect controversat... trebuie sa ma mai documentez despre asta. Asa la prima vedere nu prea sunt de acord cu inseminarea artificiala... singura metoda ramane cea conventionala. :)
Atunci cand Dumnezeu inchide toate portile, lasa de fiecare data cate o ferestra deschisa.
Arknghell

Images: 13

[ #12903 ] Postby kilergirl on Wed Dec 01, 2004 1:55 pm

:!:
Last edited by kilergirl on Fri Dec 10, 2004 1:33 pm, edited 1 time in total.
Image
kilergirl
Moderator

Images: 52

[ #12904 ] Postby Anke on Wed Dec 01, 2004 2:04 pm

Excat Kilergirl, se apre ca din nou suntem de acord :lol:

MAi este o problema, pe care am uitat sa o mentionez. Implantarea nu se face daor cu un singur embrion, nici in cazul in care este vb despre un cuplu care doreste sa aiba copii si nici in cazul in care un cuplu doreste un copil - salvator, ci se implanteaza mai multi embrioni ptr a se "prinde" macar unul! Daca se "prind" mai multi, mama + tatal decid ce vor face, daca pastreaza cei 2-3 embrioni care s-au prins (in uter!) sau daca se avorteaza lasand doar doi, dar de obicei decizia este aceea de a pastra un singur embrion, asa este si recomnadat de catre medici, mai ales mamelor care au probleme in a ramane insarcinate.

c-ya (P.S.: asta am vazut la tv acum 1 an sau 2 , daca nu mai este asa... corectati-ma!)
Anke

[ #13596 ] Postby zeitza on Fri Dec 24, 2004 8:59 am

....
Last edited by zeitza on Sun Oct 16, 2005 10:49 am, edited 1 time in total.
Bebe con moderación. Es tu responsabilidad.
zeitza

[ #13598 ] Postby Firehand on Fri Dec 24, 2004 1:08 pm

Imi plac afirmatiile tale zeitza.
In cazul in care unul dintre parinti (sau ambii) au malformatii genetice (evidente sau nu) mi se pare aberant sa incerce sa aduca pe lume copii (si sunt sigur ca este si pacat).
In cazul in care ambii parteneri sunt sanatosi, nu vad nici o problema in a apela la aceasta ultima solutie.
Atunci cd se face o insamantare artificiala,se face si o analiza ADN, etc pentru a evita conceperea unor copii cu malformatii genetice.
Situatie ipotetica ptr Ciupag: sotia ta - copil conceput normal, trec cele 9 luni insa la nastere apar complicatii, singura modalitate de a salva viata fatului si a mamei fiind operatia de cezariana.Ei, baiete, ce te faci caci acel copil nu iese in mod normal, asa cum a lasat Dumnezeu...?
PS: ma deranjeaza enorm cd citesc post-replay-uri in alta limba (spaniola-deoarece nu stiu si nici nu doresc momentan sa invat).
Firehand

Images: 23

[ #13603 ] Postby Zhais on Fri Dec 24, 2004 4:26 pm

de ce este clonarea pacat?
Daca-ti ramane mintea cand toti ceilalti si-o pierd :)
Zhais
ed-girl

Images: 31

[ #13605 ] Postby omeg@ on Sat Dec 25, 2004 7:27 am

Singurul care ne- a creat a fost Dumnezeu.Nu putem inlocui asta.
Noi ce putem face e sa ne procreem.atat.
De ce omul incearca sa faca "competitie " cu Dumnezeu?De ce incearca sa realizeze ceea ce Dumnezeu a facut? :?:
Nu sufar de nebunie,ma bucur zilnic de ea!

Image
omeg@

Images: 88

[ #13606 ] Postby Zhais on Sat Dec 25, 2004 10:20 am

Dumnezeu ne-a dat ceva ce nici ingerilor nu le-a dat. Creatia. Este un dar de la Dumnezeu.
Daca-ti ramane mintea cand toti ceilalti si-o pierd :)
Zhais
ed-girl

Images: 31

[ #13608 ] Postby Arknghell on Sat Dec 25, 2004 5:34 pm

De ce este pacat? Pentru ca nu ne putem juca de-a Dumnezeu.
Atunci cand Dumnezeu inchide toate portile, lasa de fiecare data cate o ferestra deschisa.
Arknghell

insem art?

[ #13612 ] Postby Chance on Sun Dec 26, 2004 12:07 am

Interesant, gaditiva la ce va zice copilul la 18 ani cand i spui "Auzi copile trebuie sa iti dezvalui ceva, tu ai fost conceput in eprubeta". :?:
Chance

[ #13683 ] Postby zeitza on Tue Dec 28, 2004 9:16 am

...
Last edited by zeitza on Sun Oct 16, 2005 10:50 am, edited 1 time in total.
zeitza

[ #13685 ] Postby kilergirl on Tue Dec 28, 2004 9:25 am

zeitza wrote:Cum ar suna sa-i spui copilului: "Uite dragule, am fost preocupati pentru sanatatea ta, am considerat-o lucrul cel mai de pret ce-ti putem oferi ca si parinti, de aceea nu am lasat hazardul sa hotarasca pt tine. O echipa de medici au lucrat pt ca tu sa te bucuri acum de sanatate deplina"!? Posibil ca mai bine...

Stiinta iti ofera sigurantza ca acel copil creat la epurbeta va avea o sanatate deplina????
Image
kilergirl
Moderator

[ #13700 ] Postby Arknghell on Tue Dec 28, 2004 3:33 pm

crearea in eprubeta dupa mine e ceva antinatural... natural ramane ceea ce a lasat Dumnezeu... adica spermatozoidul si ovulul se intilnesc in burtica mamei. Cine are satisfactie mai mare? O mamica eprubeta, sau o mamica naturala?
Arknghell

[ #13791 ] Postby miachi on Sat Jan 01, 2005 6:45 am

zeitza wrote:Si apoi ma intreb: am fost facuta din dragoste sau din stiinta?

Si daca eu sunt mama care a procreat prin inseminare artificiala, pot raspunde copilului care-mi pune astfel de întrebare: "ai fost facut(a) din dragoste, nu conteaza procedeul utilizat"

Inseminarea artificiala nu este o decizie usor de luat sau o situatie prin care trecem doar cu surasul pe buze si un cupu care persevereaza in ciuda riscurilor si nenumaratelor deceptii nu o poate face decat daca sunt animati de o mare dragoste pt copilul pe care inca nu il au dar pe care il doresc fierbine...Nu pentru ca stiinta intervine numai exista sentiment si dragoste parinteasca.Eu una nu as fi fost nici socata si nici deceptionata daca miar fi spus parintii ca sunt un "bébé-éprouvette".
"Sa traim în asa fel, încât felul nostru de vietuire sa arate ca este imposibil sa nu existe Dumnezeu!" (Guy Gilbert)
miachi

Images: 10

[ #13792 ] Postby miachi on Sat Jan 01, 2005 7:20 am

Arknghell wrote:crearea in eprubeta dupa mine e ceva antinatural... natural ramane ceea ce a lasat Dumnezeu... adica spermatozoidul si ovulul se intilnesc in burtica mamei. Cine are satisfactie mai mare? O mamica eprubeta, sau o mamica naturala?

Sunt multe lucruri in domeniul medical care nu sunt naturale, adica dupa cum lea lasat Dumnezeu, si totusi care sunt utile sau chiar indispensabile pentru anumite persoane.
In gradina edenului, Domnul le-a spus lui Adam si Eva: "cresteti, inmultitiva si umpleti pamantul" El nu a facut nici o aluzie la o eventuala sterilitate pentru ca nu este dupa voia Sa. Domnul a creat familia, adica o mama, un tata si copii. Sterilitatea este una din consecintele pacatului. Nu vreau sa judec si sa spun ca e pacat sau nu, pentru ca nu e rolul meu dar mi se pare prea usor sa spui "asa a vrut Dumnezeu" si cu asta crezi ca ai rezolvat totul. El are toata responsabilitatea si tu, om sarman si neputincios, suporti...
Despre satisfactie...fara sa minimizez actul natural, e mult mai greu si dureros din punct de vedere fizic si psihic sa procreezi artificial decat natural. E o experienta care te transforma si pentru care e nevoie de mult curaj ca sa treci cu bine prin ea. Nu e un lucru atât de simplu, de banal si rapid cum se pare ca cred unii. Un cuplu pe care il cunosc si care a trecut prin asa ceva imi spunea ce mare satisfactie au avut cand in sfarsit, dupa un timp indelungat de incercari si deceptii, au avut si ei o fetita si cat de mult pretuiesc acest copil pe care lau avut dupa atata chin.
In final, mi se pare ca suntem prea incompetenti sa "judecam" procedeul acesta...si in plus, fiecare caz e diferit si trebuie analizat in parte.
"Sa traim în asa fel, încât felul nostru de vietuire sa arate ca este imposibil sa nu existe Dumnezeu!" (Guy Gilbert)
miachi

Images: 10

[ #13793 ] Postby Firehand on Sat Jan 01, 2005 7:48 am

Intr-un ziar de vineri (31.12.2004) scria de o tanti, care a apelat la astfel de metode, ca a ramas insarcinata, la varsta de... 67 ani :wink: (recordul fiind de 65 ani)
Firehand

Images: 23

Re: ..

[ #13794 ] Postby Hasdeu on Sat Jan 01, 2005 10:34 am

Ciupag wrote:Edi , poate asa ca Dumnezeu asa a vrut sa fie viatza celor 2 . . . .pentru ca fiecare lucru nu este la intamplare stii doar !

Nu sunt Edi, dar as vrea sa raspund si eu daca se poate...

Infertilitatea este de cele mai multe ori consecinta degradarii fizice aduse de pacat ca si cariile, bolile, etc, degradare nedorita de Dumnezeu. In Biblie sunt cazuri de pedepsire a unor femei care au devenit sterpe: Mical, etc, dar mi se pare contrar logicii de ansamblu a Bibliei sa spui ca sterilitatea cuiva e neaparat o pedeapsa de sus...
Dumnezeu ne-a creat ca fiinte sociale si cu nevoia de a forma familii. Provenim din familii si bine ar fi sa dorim cu totii sa formam familii.

Trebuie sa Il cunosti f bine pe Dumnezeu printr-o relatie f personala si sa ai mult discenamant spiritual ca sa te incumeti sa spui ca Dumnezeu a dorit ca unii sau altii sa nu aiba copii...
Hasdeu

[ #13795 ] Postby kilergirl on Sat Jan 01, 2005 2:42 pm

Hasdeu wrote:

Infertilitatea este de cele mai multe ori consecinta degradarii fizice aduse de pacat ca si cariile, bolile, etc, degradare nedorita de Dumnezeu. In Biblie sunt cazuri de pedepsire a unor femei care au devenit sterpe: Mical, etc, dar mi se pare contrar logicii de ansamblu a Bibliei sa spui ca sterilitatea cuiva e neaparat o pedeapsa de sus...

Sunt de acord cu cele scrise de tine, in privintza degradarii. Dumnezeu nu este vinovat pentru pacate. Degradarea este vina pacatului....
Dumnezeu este un Dumnezeu al iubirii, dar si un Dumnezeu mustrator.

Ca pe copii ai Sai nu ne poate lasa de capul nostru. TRebuie sa creeze un balans...

NU spun ca infertilitatea este o pedeapsa, ci este o ingaduintza din partea LUI.
Geneza 30,22 spune: 22. Dumnezeu Si-a adus aminte de Rahela, a ascultat-o, si a facut-o sa aiba copii.
Dumnezeu ne stie grijile si problemele, el nu vrea sa suferim, dar uneori trebuie sa acceptam raspunsul LUI. Trebuie sa IL intelegem...
Stim cu totii ca Dumnezeu ne raspunde la rugaciunile noastre cu DA, NU sau mai Asteapta.

Este o bucurie nasterea unui copil...un dar de la Dumnezeu! Dar sunt copii care tot datorita degradarii sau catastrofelor (in cazul ASia) care au ramas fara parinti, si fara un acoperis deasupra capului. PE ei cine ii ajuta???? Pe ei cine ii mai invata rugaciunea de seara? Cine le mai spune noapte buna, si cine ii imbratiseaza???? Ai cui sunt copii acestia???
Ei nu iti aduc tot un zambet pe buze si satisfactie cand ii vezi crescand?

Scopul nu scuza mijloacele!!
Image
kilergirl
Moderator

[ #13827 ] Postby eliade22 on Wed Jan 05, 2005 3:06 pm

A face un copil fara a avea posibilitatea de ai oferi un minim de stabilitate si necesitatile bazice este un pacat ne spune ,,Spiritul Profetic´´.

Tinerii casatoriti au nevoie sa fie responsabili cand decid sa aive un copil iar eu unul daca m-as casatori as avea dorinta ca atat eu cat si viitoarea sotie sa aive un control medical care sa demostreze sanatatea ei fizica.

Intre corp ,minte si sanatate spirituala trebuie sa existe o armonie.

Daca unul din cele trei sufera nu este bine!

Eliadde!
eliade22
Moderator

Images: 109

Previous

Return to Social & Cultural