Aparitie carte: Dumnezeu nu joaca zaruri -Edi Constantinescu

De prin ziare adunate...

Re: Aparitie carte: Dumnezeu nu joaca zaruri -Edi Constantinescu

[ #69090 ] Postby dan sarbul on Sat Sep 27, 2008 7:33 pm

Frate Edi mă numesc Daniel Safciu şi de origine sunt de loc din Târgovişte [FONT=Times New Roman]Am citit de mai multe ori cartea dumneavoastră. La început a fost interesul pentru un subiect care mi-a schimbat de două ori viaţa. Apoi, am fost intrigat de faptul că susţineţi evoluţionismul cu argumente nu chiar ortodoxe .Pe de altă parte am întâlnit oameni, chiar şi pastori, care au citit cartea dumneavoastră, dar nu au realizat că susţineţi evoluţionismul.De fapt am observat că şi duşneavoastră negaţi acest lucru pe forum. Ori ambiguitatea, dealtfel bine dozată în carte, nu duce niciodată la cunoaşterea adevărului. În plus problema pe care nu o realizaţi, este că dumneavoastră, prin cultura pe care o aveţi, poate puteţi înţelege un Dumnezeu care lucrează prin evoluţie, însă majoritatea oamenilor, intelectuali sau oameni de rând, în clipa în care li se spune că universul şi viaţa au evoluat, pun indubitabil întrebarea: dar de ce mai este nevoie de Dumnezeu? Căci chiar dacă nu o recunoaşteţi evoluţionismul schimbă radical înţelegerea pe care o are creştinismul asupra Bibliei. Eu personal dacă aş fi citit această carte în 1994 astăzi aş fi fost tot ateu.O să mă explic într-o postare viitoare. Îndreptaţi oamenii către o realitate numai de dumneavoastră înţeleasă, o realitate lipsită de credinţa într-un Dumnezeu personal care se apleacă să împlinească nevoile oamenilor . În carte, chemaţi biserica să revină la realitate : pag.187,188 , ceea ce este impropriu, deoarece niciodată evoluţia nu a fost realitatea bisericii! Pe de altă parte dacă vreţi să prezentaţi o realitate nouă acestei biserici, este imperios necesar să prezentaţi concepţia dumneavoastră , ceea ce nu faceţi. În loc de asta, ne prezentaţi câteva frânturi din teoria evoluţiei, pe care dumneavoastră le consideraţi fapte ştiinţifice, cu toate că ele nu sunt decât speculaţii filozofice. Afirmaţi că Biblia, are influenţe păgâne, respectiv sumeriene, (pag.158) , iar pe cei care mai cred că toată scriptura a fost insuflată de Dumnezeu (2 Timotei 3:16), îi numiţi birocraţi ignoranţi !(pag.186) De fapt am înţeles că vreţi să scrieţi o carte despre Geneza.Cred că de fapt va fi o carte despre ceea ce invalidează ştiinţa din cartea Genezei. Dar i[/FONT][FONT=Times New Roman]ată ce spune Ellen White despre relaţia dintre Biblie şi ştiinţă :[/FONT]
[FONT=Times New Roman] ’’Pentru mulţi cercetările ştiinţifice au devenit un blestem.Dumnezeu a îngăduit ca un potop de lumină să se reverse asupra lumii prin descoperirile ştiinţei şi artei ;dar chiar cele mai luminate minţi,dacă nu sunt călăuzite de cuvântul lui Dumnezeu în cercetările lor,se rătăcesc în încercările de a descoperi relaţiile dintre ştiinţă şi revelaţie.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>[/FONT]
[FONT=Times New Roman]’’ Cunoaşterea omenească, atât a lucrurilor materiale cât şi a celor spirituale,este incompletă şi nedesăvârşită, de aceea mulţi nu sunt în stare să pună de acord concepţiile lor ştiinţifice cu declaraţiile scripturii.Mulţi acceptă simple teorii şi speculaţii ca fapte ştiinţifice, şi consideră că trebuie să verifice cuvântul lui Dumnezeu, prin învăţăturile ştiinţei pe nedrept numită astfel’’ Ellen White Tragedia Veacurilor Capitolul Cursele lui Satana.[/FONT]
[FONT=Times New Roman]Aţi chemat la un dialog, faceţi dialog nu monolog întrerupt de aplauze, sau de întrebări pe care le priviţi ''de sus''[/FONT]
[FONT=Times New Roman]Am o scrisoare mai lungă pentru dumneavoastră pe care aş dori să v-o trimit în particular, inainte de a discuta anumite aspecte pe forum, aşa că v-aş ruga să îmi daţi o adresă pentru a vă scrie. Puteţi să o faceţi pe adresa danielsafciu@yahoo.fr. [/FONT]
dan sarbul

[ #70138 ] Postby omeg@ on Fri Oct 31, 2008 6:20 am

ieri am luat cartea in mana si nu am lasat -o pana seara.m/a captivat continutul,cu toate ca am ramas un pik dezamagita.
sunt doar topice facute,zise,scrise de marii filozofi,adunate in cartea asta,si titlul fiind o expresie de-alui einstein.

e pus mult accent pe relativitate si evolutionism.nu stiu pt un pastor, cred ca e un domeniu un pik cam periculos.
ce nu mia placut in definitiv e "tonul"de la sf:biserica mea trebuie sa se trezeasca la realitate"

o astfel de incheire nu da sperante ci te socheaza.
in fond ,stim cu totii ca Dumnezeu a facut lumea si tot ce e ea.ce mai conteaza sa stim cum,cat si de ce.
credinta nu e mai tare daca stii cat hidrogen are universul sau nu. Image
Nu sufar de nebunie,ma bucur zilnic de ea!

Image
omeg@

Images: 88

[ #70148 ] Postby Sepre on Fri Oct 31, 2008 12:48 pm

Merita urmarita si ultima emisiune din Cronicile ultimului imperiu. Are ca tema exact cartea lui Edi. Edi incearca sa lamureasca unele aspecte din carte.
www.cronici.tv (daca e voie cu linkuri)
Sepre

[ #70513 ] Postby eliade22 on Thu Nov 20, 2008 10:36 am

Stau si ma intreb daca Diavolul intr-o ipoteza fantasmagorica imaginata de mine vine la Dumnezeu si ii spune:

-Explicami si mie cum sta chestia asta cum ca Tu nu ai inceput si Sfarsit.Ce banc este acesta?... cand stim ca toate lucrurile au un inceput de cand ne stim noi doi am vazut cum planetele s-au ciocnit cum Universul creste si se dezvolta de-a lungul acestui timp de cand noi doi ne cunoastem.

Si Dumnezeu ii raspunde:

-Da Lucifer dar nu iti aduci aminte cum te-am creat eu pe tine?

Si Satana raspunde:

-Nu imi aduc aminte ca eu cand am deschis ochii mi-ai zis ca esti Tatal meu .De unde nu stiu eu, ca nu am evoluat din Materia eterna care ne inconjoara si in fond toti cei care suntem facuti din aceasta materie suntem produsul unei materii eterne si suntem eterni de la sine insasi ca si tine.Si vii tu dupa care ai mai multa vechime ca noi si cunosti cum functioneaza sistemul asta il poti manipula in folosul tau si ne spui cum ca esti Creatorul nostru si trebuie sa te slujim.

Satana nu a putut demostra nimic la ingerii care au ales sa il urmeze dar a reusit sa le mineze increderea in Dumnezeu ca, CREATOR si implicit Suveran.A semanat indoiala.

Daca Domnul Edi Constantinescu s-ar fi rezumat la filozofie si Istorie ca pana acum era ceva comestibil cand a inceput sa intre pe taramul speculatiei evolutive s-au complicat lucrurile.

Pt Dansul ridica intrebari la care nu are raspunsuri dar cum este logic in unele persoane se produce indoiala.

Drept dovada dansul ridica o intrebare intr-o emisiune:

,,- Daca noi citim ca Noe a vopsit Corabia cu smoala si aceasta este un produs fosil cum este posibil asa ceva daca pamantul avea doar 2000 de ani?´´(parafrazez)

Intai ar fi etic si moral ca dansul sa dea raspunsul.Dar nu a dat nici un raspuns in cocluzie indoiala ramane .

In fine ...complicata situatie eu prefer sa raman la definitia Credintei din Scriptura Evrei 11.

Dar nici cea ce nu putem face este sa demonizam o persoana doar pt este intr-un dezacord sau are alte idei.Este dreptul dansului sa creada ce doreste si cum doreste.Daca Dumnezeu ii ofera acest drept noi nu il putem refuza.
Acest lucru nu este negociabil ci este Axiomatic si se numeste Libertatea de Constiinta.

Acum bine daca cineva poate sa demostreze ca incalca Doctrinele AZS si ca nu mai reprezinta valorile si crezul nostru poate fi disciplinat in calitate de membru AZS.

Dar pana acum a demostrat cineva asa ceva?...Ci din cate vad eu decat speculatii inclusiv ale mele pentruca Domnul Constantinescu ca o persoana inteligenta si pregatita ce este a formulat toate ideile sale intr-un ambalaj ambigu si destul de interpretativ.Tot ce se poate face este sa il banuesti prin supozitii dar nu poti demostra nimic.Asa ca ar trebui sa se faca critica acestei carti in acest context nu cu afirmatii absolutiste la adresa dansului si cartii sale ci sa se specifice ca tot cea ce vorbim este ipotetic si subiectiv pe baza interpretarilor ce o putem da cuvintelor sale.

Orice Pastor care a supravietuit si a progresat in sistemul din Romania mai ales daca a prins si inainte de Revolutie este o persoana foarte pregatita in cea ce priveste aranjamentul vocabularului si sensului care doreste sa il aive cuvintele sale.Asa ca Domnul Constantinescu are destula pregatire sa vorbeasca si sa scrie ani intregi pana la adanci batraneti fara sa poti demostra nimic si sa te intoarca de unde ai plecat.

Si nu numai dansul ci un intreg colectiv care au avut aceasta educatie si pregatire practica.

Doar daca pe unii din ei ii gadili la amorul propiu si la orgoliu ca sa se deschida si sa coboare garda intr-un acces de megalomanie si atunci sa il prinzi cu ceva.Dar slabe sanse oricum.

Cand va veni ISUS Hristos in a doua sa venire atunci se va stii ,,cine´´ ,,ce`` si ,,cum´´.El le stie mai bine ca noi pe toate.Pana atunci sa studiem Biblia sa ne rugam si sa fim credinciosi.Mantuirea este personala.

Eliadde,
eliade22
Moderator

Images: 109

[ #70522 ] Postby nouneim on Fri Nov 21, 2008 2:12 pm

As vrea sa folosesc o metoda "demonica" pentru a semana indoiala. Indoiala cu privire la indoiala.

Din punctul meu de vedere, indoiala este o adevarata binecuvantare deoarece este inceputul gandirii, un ghiont, un branci pe care il dai convingerilor vechi. Zdruncinatura asta, in final, va testa terenul si cladirea construita. Lucru necesar cu atat mai mult cu cat unii dintre noi ne-am trezit cu ditamai castelul in batatura, fara sa stim cum a aparut acolo.
Rezultatul cutremurului: o constructie (dovedit) solida sau, din contra, un teren cu moloz si daramaturi. Indiferent de rezultat, curajosul ce indraznit sa gandeasca va fi castigat.

Eliade, ai dreptate, exista si un pericol. Indoiala nu este benefica pentru oamenii comozi. Daca doar o accepti in viata fara sa te iei la tranta cu ea, in timp vei fi invins.
Totusi, progresul trece pe aici.

Eddie a adus un nou suflu. Uneori lasa lucrurile suspendate si creaza tensiuni dar eu prefer aceasta abordare in locul unui autor ce emite judecati finale si iti da gata mestecat un negru pe alb "incontestabil".
Din nefericire, biserica se teme de intrebari. Ei nu-i trebuie cutremure, schimbari, dezbateri. Pe de o parte o inteleg. Asa suntem toti. Totusi, incremenirea asta e sinonima cu moartea.

Chiar si tu ai folosit aceeasi abordare. N-ai spus direct ca Eddie face o lucrare ne-buna, dar ai lasat sa se inteleaga ca ar fi insidios si ca doar prin gadilarea amorului propriu ar putea fi demascat. Indoiala. Binevenita si aici.

Pana la urma, toti avem cuvintele lui si etalonul dupa care sa-l testam. Pana una alta, Eddie este o persoana publica si foarte vizibila. Eu va recomand www.oxigen.tv.
Cine citeste sau vizioneaza, sa judece, sa inteleaga si sa aleaga!

Indoiala duce la un Duh indoit. (Depinde ce sens dai metaforei)
Nimeni nu gandeste pentru tine!
nouneim
Moderator

[ #70524 ] Postby Claudiu on Fri Nov 21, 2008 6:30 pm

Da, e bine sa ai mintea vie, deschisa, cercetatoare, caci altfel lumea n-ar mai progresa, dar n-as zice ca doar indoiala naste progres ci poate si mai mult curiozitatea. In biserica noastra ne temem de cuvintul "indoiala" deoarece are conotatii negative: vezi Geneza "chiar a zis Dumnezeu sa nu mincati?" sau avertizarile EGW.
Totusi Dumnezeu nu ne-a dat Biblia ca s-o citeasca doar popii sau sa fie legata cu lant de zid ci ca sa gasim fiecare personal pe Hristos prin ea. Iata de ce orice idee noua, ce iese din stereotipuri, naste reactii in mica noastra lume cu circuit inchis. Cei ce nu sint obisnuiti sa cugete se sperie sau nu vor sa auda. Alearga la autoritati sa ii linisteasca. Cei ce mai gindesc in timpul liber descopera o provocare: ce vor face? Fie vor merge pe feeling si daca li se pare atractiva ideea o adopta, fie se vor documenta temeinic si vor cintari bine argumentele inainte de a respinge sau adopta noua pozitie. Mai sint si cei a caror meserie e sa gindeasca, expertii, formatorii de opinie, spre care toti ochii stau indreptati. N-ar fi rau daca ei ar locui in niste chilii ca Daniil Sihastrul si ar minca ce li se da, fara salariu de la institutii, familie, obligatii, prietenii, cariera, celebritate. Poate asa ar fi mai echidistanti si n-ar avea atita bruiaj, ar putea gindi in liniste. Ei sint intr-o dilema: risca mult daca adopta o noua pozitie, asa ca desi vad bine, de multe ori nu spun ce gindesc, fac un compromis.
Cu asta nu vreau sa spun ca orice idee noua e mai buna si trebuie adoptata. Doar ca ideile nu trebuie adoptate sau respinse in functie de ce zice nevasta, prietenul, biserica, lumea sau contul in banca. Ele trebuie adoptate doar daca se dovedesc adevarate.
Un corolar: cu cit cel ce emite ideea are autoritate mai mare in domeniu, cu atit sint mai multi cei ce il vor urma. Indiferent daca ea devarata sau nu.
In cazul de fata, frate Edi este foarte cunoscut, deci impact maxim. Aceasta nu trebuie sa ne influenteze, sa cintarim la rece si bine documentat argumentele. Stiu, e greu, mai ales cind il ai la inima sau cind ti-e antipatic.
Eliadde mentiona faptul ca pastorii din fostul regim sint versati la minuirea cuvintului si "nu ii prinzi usor". Asa este, dar cind cineva scrie o carte ai timp sa diseci ce a scris, deci nu e imposibil. Iar cind scrii alunecos, risti sa nu fii luat in serios sau sa nu fii inteles.
In principiu un crestin ar trebui sa-si asume deschis opiniile.
Claudiu

Multe stele vor cadea...

[ #70633 ] Postby RealDream on Sun Nov 30, 2008 6:20 pm

Am informatii mai oficiale despre aceasta carte. Recunosc ca nu am citit inca cartea, si nici toate comentariile de pe forum.
Dar tocmai ieri am vorbit personal, cu un teolog important al bisericii noastre, si am adus in discutie tema acestei carti.
Aceasta persoana, care e unul din liderii Bisericii Adventiste din romania, mi-a atras atentia asupra faptului ca aceasta carte al lui Edi Constantinescu sustine in totul evolutionismul. Uniunea Romana a Bisericii respinge categoric teoriile expuse de aceasta carte, ca fiind nebiblice! Ea nu sustine pozitia bisericii, ci o contrazice...aducand in discutie teorii filozofice, si subminand autoritatea si Cuvantul lui Dumnezeu!
Voi reveni cu informatii, ma voi documenta si voi citi si eu cartea. Repet, ceea ce am spus este parerea unui mare teolog al bisericii, care ocupa o pozitie importanta in biserica din romania. Am intrebat de ce biserica permite totusi vanzarea acestor carti, si mi-a spus ca aceasta carte NU este editata de vreo editura adventista, si ca biserica nu a putut opri publicarea ei atata timp cat autorul o face pe cheltuiala lui, si la o editura neadventista.
Eu il respect pe fratele Edi Constantinescu, dar totusi inainte de a crede toate lucrurile trebuie sa verificam cu Biblia. Ellen White a afirmat odata, ca "multe stele ale bisericii pe care i-am admirat de-a lungul timpului...vor cadea". Trecutul bisericii confirma acest lucru, prezentul mi-as dori sa nu repete greselile trecutului!
Totusi indiferent ce ar fi...biserica va continua, si in final Dumnezeu a promis ca va fi biruitoare!
RealDream

Images: 53

[ #70634 ] Postby Knoxx on Mon Dec 01, 2008 8:37 am

Sfatul meu ptr. tine Realdream vine cam tarziu. Dar cred ca atunci cand vine vorba despre o carte de care ai auzit ca e controversata , fara sa o fi citit, e bine sa te rezumi la cat mai putine comentarii la adresa ei, comentarii pe care le faci sau pe care le citesti,asculti. Esti mai aproape de obiectivitate atunci cand citesti cartea fara ca in mintea ta sa fi fost sadite seminte de rea vointa sau de apreciere nefondata. Stii cum e ptr. azs dracul e mai negru decat in realitate ( evident ei,noi, stim ca nu e asa , ca de fapt e un inger cazut frumos, etc...), si atunci hai sa bagam frica in oameni ca in evul intunecat cand doar bulele, statuile de demoni, imagini cu iadul, mai faceau oamenii sa fie "religiosi" .

Faptul ca persoana respectiva e "mare teolog,mare" , ma face sa te trimit la articolele publicate de L.Cristescu si E.Niculescu care ,daca vrei sa fi obiectiv, iti vor arata ca sunt niste baloane de sapun in mare parte.

Asa cum s-a mai zis ,pastreaza-ti mintea vie.

P.S . Am citit cartea o data si 1/2, asta ptr. a nu fi acuzat ca fac lucrul pe care te sfatuiesc sa nu il faci.
... " Am zis rasului :esti o nebunie! si veseliei :La ce folosesti?"..
Knoxx

Images: 127

[ #70637 ] Postby Romaios on Mon Dec 01, 2008 10:06 am

Knoxx wrote: si atunci hai sa bagam frica in oameni ca in evul intunecat cand doar bulele, statuile de demoni, imagini cu iadul, mai faceau oamenii sa fie "religiosi".

Ironic, această remarcă dovedeşte la rândul ei că în mintea autorului "au fost sadite seminte de rea vointa sau de apreciere nefondata", plasându-l la ani lumină depărtare de obiectivitatea adevărului istoric. În Evul Mediu oamenii trăiau mult mai profund creştinismul decât contemporanii noştri de orice confesiune: clişeul "dark age" a fost propovăduit de duşmanii credinţei (iluminiştii raţionalişti - agnostici, deişti sau atei).

Aşa încât ... "păstrează-ţi mintea vie"! Image
ΕΝ ΤΩΙ ΦΩΤΙ ΣΟΥ ΟΨΟΜΕΘΑ ΦΩΣ
Romaios

Images: 73

[ #70638 ] Postby Gabriy'el on Mon Dec 01, 2008 10:29 am

Bineinteles. Ruguri inaltate in piete cu oameni nevinovati(sau vinovati ca au pus mana pe Carte) nu au fost decat o exprimare a profunzimii bisericii care se vrea apostolica. Cei ce aduc aminte de astfel de episoade nu sunt de cat rau voitori ,ignoranti si la ani lumina de adevarul ( pe care il gasesti la 2 pasi chiar pe wikipedia) nimic mai mult.

E nevoie de muta negare , camuflare si autoamagire sa poti sa ramai cu mintea asa..."vie".

Cat de bine se aseamana pretentia de mai sus a lui Romaios despre evenimentele din evul mediu cu pretentia unui evreu , pe care l-as intreba despre momentul rastignirii lui Hristos. "O nimica toata. Niste huligani condusi de un bun orator care destabilizau linistea sociala si spirituala a unui intreg popor. Cine zice altfel nu face decat sa fie rau voitor si la ani lumina distanta de adevar".
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

Images: 10

[ #70639 ] Postby Romaios on Mon Dec 01, 2008 11:11 am

Arderi pe rug s-au întâmplat în Apus, la fel ca şi cruciade, pogromuri şi alte atrocităţi - problema e cât de reprezentative sunt aceste evenimente reale pentru creştinismul medievalilor în genere. De ce n-ar fi mai reprezentativi Sfinţii medievali, mânăstirile, universităţile, filosofii, trubadurii sau catedralele romanice şi gotice?

Ceauşescu a murit împuşcat, comuniştii au torturat mii de oameni nevinovaţi, la Iaşi a avut loc un pogrom - să însemne asta că românii sunt anticreştini şi antisemiţi în general?
Romaios

[ #70640 ] Postby Gabriy'el on Mon Dec 01, 2008 2:12 pm

Cand in contextul crimei apare biserica , numai pui respectivele crime alaturi de alte crime in general , decat daca esti caracterizat de rea vointa. Cand biserica decide daca mergi la moarte sau nu dupa propria vointa vreme de secole , lucrurile se schimba cu 180 de grade. Daca ar fi fost cazuri izolate , poate ar fi putut fi considerate nereprezentative, insa cand vorbim de dominatie in cel mai real sens vreme de secole si secole problema se va pune altfel.

Nu pot sa caracterizez ortodoxia dintr-un anumit timp dupa o crima facuta de un ortodox, presupus ca nu a inteles cu ce se mananca crestinismul asta, insa cand BISERICA , ca institutie , sistem decide chiar si local moartea oamenior cu girul si sfatul patriarhilor, mitropolitilor etc , pot caracteriza foarte bine "crestinismul" din respectiva perioada. "Sfintii" de care vorbesti au fost probabil cei care nu au pus la indoiala ce s-a turnat de sus. Sfintii de care vorbesc eu , au murit in cele mai groaznice chinuri pentru ca au avut printre altele neobrazata actiune de a traduce biblia si de a o pune in mainile compatriotilor lor, sau pentru sustinerea altor idei decat cele oficiale. Oswald Glait , Jan Hus si altii sunt doar cativa "incapatanati", insa sunt o gramada care au ars fara sa li se stie numele macar. De metodele de tortura folosite ce sa mai vorbesc. Biserica isi permite orice bineinteles.

Doar tu din prea "obiectiva" gandire puteai sa faci comparatie intre evul mediu cu adevarat intunecat , si ce a facut Ceausescu. Trebuie sa te pretezi la asemenea copilarii , altfel cum sa acoperi enormitatile si ororile inexplicabile ale acestei biserici.

Ba chiar si Papa Ioan Paul al II-lea a crezut ca este dator sa isi ceara iertare pentru "metodele neetice" si "ranile" produse de inchizitie. Dar bineinteles , cu cine sa vorbesc? Cand pe partea spirituala Biblia nu are autoritate , pe partea lingvistica dictionarul explicativ al unei limbi nu are autoritate , e chiar normal sa ma astept ca in ce priveste o situatie din trecut ,nici o carte de istorie sa nu aiba autoritate.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

Gabriy'el

[ #70641 ] Postby Knoxx on Mon Dec 01, 2008 2:26 pm

Da, opinia mea despre evul intunecat se bazeaza pe ce am citit,auzit,
vazut la Tv etc, vorbim de un subiect la care nu am altfel acces decat asa
,spre deosebire de o carte care inca circula liber si e accesibila oricui.
Asta daca nu cumva fara sa fi aflat,printr-un mijloc numit
cenzura care nu aminteste deloc de evul infloritor, a ajuns pe lista cartilor interzise.

Dar ma intreb cum se numeste ce faci tu zicand ca in evul "luminat" oamenii erau mult mai sinceri, profunzi etc.
Sau stai tu ai acces direct la acele vremuri deci esti in masura sa vorbesti fiind in miezul pb.,
adevarul este ca dintr-un nr. mare de postari de-ale tale pot trage concluzia ca inca esti in perioada aia ,
numeste-o cum vrei. Te asezi in postura de a apara una dintre tabere, obiectiv ?!.

Oricum legat de evul mediu asta este my side of the story , iar ce zici tu este cealalta,
nu zic ca aia sau cealalta e corecta ci doar o accept pe una pe baza unor dovezi mai numeroase.
Oricum nu a fost nicidecum in intentia mea sa neg
toate lucrurile bune din perioada aia, dar sa lasa la o parte aceasta concluzie pripita.

"iluminiştii raţionalişti - agnostici, deişti sau atei" - ciudat, si eu care i-as fi asezat in tabara baietilor buni sau pe acolo.

Ce spui tu este ceva in genul "In Romania lucrurile sunt roz,roz tipator,cum de ce?
Luati seama cate masini de calitate, case cu si de bun gust,simt etc" toate astea
insemnand ca Romania si-a atins apogeul, ca marea majoritate sunt fericiti si multumiti cu traiul lor.

Cat despre mai buna,adevarata, credinta a oamenilor in ev amintesteti de bestseller-ele in vest (indulgentele)
penitentelor mai spre casa ,dar nu numai .

Si cu asta sper sa fi terminat cu acest off topic inutil.Image
Knoxx

[ #70642 ] Postby Romaios on Mon Dec 01, 2008 4:17 pm

Domnilor, cine caută adevărul nu-şi poate permite nici să demonizeze, nici să idealizeze o epocă, sau să spună că o perioadă a fost mai brează decât alta. A numi o epocă "the Dark Age" şi pe alta "Renaissance" sau "Aufklärung" pe baza unor evenimente izolate care au avut loc la un moment dat în istorie, consemnându-le ca fiind mai reprezentative sau mai importante decât altele, este cum nu se poate mai arbitrar şi mai subiectiv.

Dacă voi din tot Evul Mediu reţineţi Inchiziţia spaniolă şi Cruciadele şi consideraţi că la asta se rezumă istoria omenirii vreme de aproape un mileniu (500-1500), în schimb treceţi cu vederea atrocităţile anticreştine ale Revoluţiei Franceze, războaiele dintre protestanţi şi catolici care au măcinat Europa, crimele Imperiilor coloniale "creştine" din Lumea Nouă, regimurile totalitare ş.a.m.d., atunci nu puteţi avea pretenţia că sunteţi obiectivi şi imparţiali, ci vă lăfăiţi în clişee ordinare pentru a trage focul pe turta voastră - ca şi cum voi aţi avea alţi strămoşi decât pe catolicii şi ortodocşii din Evul Mediu. Măcar fiţi conştienţi de lentilele prin care citiţi (recte deformaţi) istoria: TV, cinematografie hollywoodiană, video games, mass-media, propagandă protestantă anti-catolică şi filo-americană; şi - din când în când - încercaţi să mai folosiţi şi alte surse - primare, dacă se poate (dar pentru asta ar trebui să scormoniţi printre sute de cronici, scrisori şi alte documente în latină, greacă, slavonă, engleză şi germană veche, arabă etc. etc.).

Când spui "Evul Mediu" nu te rezumi la Europa Occidentală în sec. XIII - XV, ci vorbeşti de cel puţin vreo zece secole şi de o mulţime de regiuni, din Spania până în China şi din Islanda până în Africa, de sute de popoare, de limbi, religii şi culturi diferite. Şi da - dacă te referi la sentimentul religios, la moravuri şi la credinţă în general, atunci toate dovezile îţi indică faptul că pe vremea aceea standardul era mult mai înalt în aceste privinţe decât este în zilele noastre, în toate culturile medievale. Modernitatea nu a făcut pe nimeni mai bun creştin sau mai credincios decât au fost strămoşii săi - l-a făcut poate mai sceptic, mai individualist, mai raţionalist şi i-a sporit vanitatea şi încrederea în sine (în niciun caz nu în Dumnezeu).

P.S. Tragedia veacurilor e orice, dar nu istorie obiectivă - eu personal nu mă pot gândi la o perspectivă mai trunchiată, mai unilaterală şi mai părtinitoare asupra Evului Mediu occidental.
Last edited by Romaios on Mon Dec 01, 2008 4:36 pm, edited 1 time in total.
Romaios

[ #70643 ] Postby Gabriy'el on Mon Dec 01, 2008 4:35 pm

Romaios wrote:pe baza unor evenimente izolate care au avut loc la un moment dat în istorie

Degeaba citesti in slavona, araba etc daca spui o enormitate ca cea de mai sus. Citesti si concluzionezi ce vrei tu , nu ce scrie. Inchizitia , crima in numele bisericii , sau al "adevarului" nu a fost un eveniment izolat, ci un mod de a fi vreme de secole intregi. Asta nu o spun eu , ci chiar cronicarii de care vorbest cand vorbesc de dominatia papala.

Insa tu concluzionezi ceva ce nu s-a sustinut niciunde aici, anume ca din toata perioada 500 - 1500 noi nu ramanem decat cu inchizitia si cruciadele. Generalizarea iti apartine. Nu am spus niciunde ca la atat se reduce intreaga istorie din acea perioada. Am vorbit strict de partea "bisericeasca" raportata la oamenii de atunci. Bineinteles ca nici asta nu se reduce , ca si informatie doar la atat, dar subiectul nu era "ce s-a intamplat in perioada x in toate domeniile si sub toate aspectele", ci viza doar un singur aspect.

Evul mediu nu a fost degeaba numit "intunecat" pentru ca e perioada in care Biserica nu a adus oamenii spre Dumnezeu ci a stapanit mai rau ca puterea romana asupra lor. Ah , cine dadea banul si nu punea intrebari era fara probleme bineinteles. La fel de intunecat a fost si pentru partea rasariteana pentru ca nici aici omul nu pricepea nimic din religie , si nici din liturghie fiind in alta limba.

Gabriy'el

[ #70644 ] Postby Romaios on Mon Dec 01, 2008 4:56 pm

Gabriy'el wrote:Evul mediu nu a fost degeaba numit "intunecat" pentru ca e perioada in care Biserica nu a adus oamenii spre Dumnezeu ci a stapanit mai rau ca puterea romana asupra lor. Ah , cine dadea banul si nu punea intrebari era fara probleme bineinteles. La fel de intunecat a fost si pentru partea rasariteana pentru ca nici aici omul nu pricepea nimic din religie , si nici din liturghie fiind in alta limba.

Uiţi că:

1. Evul Mediu nu înseamnă doar Europa Occidentală;
2. popoarele romanice încă înţelegeau latina aşa cum era citită în riturile galican, mozarab sau ambrozian (era o latină apropiată de cea vulgară în pronunţie);
3. vechii slavi înţelegeau slavona;
4. predica şi catehizarea se făcea în limbile vernaculare;
5. au existat traduceri integrale sau parţiale ale Scripturilor în siriacă, coptă, armeană, georgiană, etiopiană, gotică,slavonă, anglo-saxonă, germană veche şi în alte limbi vernaculare (=înţelese de popor);
6. cultura medievală era una vizuală şi orală (iconografia, liturghia şi arhitectura bisericească sunt în sine o predică în culori, în mişcări şi în piatră);
7. un analfabet e de obicei mai credincios decât mulţi literaţi;
8. Sfinţii pustnici şi monahii nu primeau, de regulă, directive din partea papei sau a ierarhiei, ci se bucurau chiar de mai multă autoritate - papii, regii şi împăraţii le cereau adesea sfatul.
Romaios

[ #70645 ] Postby Romaios on Mon Dec 01, 2008 5:17 pm

Gabriy'el wrote: Inchizitia , crima in numele bisericii , sau al "adevarului" nu a fost un eveniment izolat, ci un mod de a fi vreme de secole intregi. Asta nu o spun eu , ci chiar cronicarii de care vorbest cand vorbesc de dominatia papala.

Câte victime ale Inchiziţiei cunoşti în Anglia, Scoţia, Irlanda, Germania, Ţările de Jos, Ţările Scandinave, Polonia, Ungaria, Boemia, Croaţia sau Transilvania? Dar în secolele V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII, XIII sau XIV?
Romaios

[ #70646 ] Postby Romaios on Mon Dec 01, 2008 5:27 pm

Gabriy'el wrote:Insa tu concluzionezi ceva ce nu s-a sustinut niciunde aici, anume ca din toata perioada 500 - 1500 noi nu ramanem decat cu inchizitia si cruciadele. Generalizarea iti apartine. Nu am spus niciunde ca la atat se reduce intreaga istorie din acea perioada. Am vorbit strict de partea "bisericeasca" raportata la oamenii de atunci. Bineinteles ca nici asta nu se reduce , ca si informatie doar la atat, dar subiectul nu era "ce s-a intamplat in perioada x in toate domeniile si sub toate aspectele", ci viza doar un singur aspect.

Atunci eşti de acord cu mine că "Evul întunecat" e o expresie imprecisă, ambiguă, neconformă cu realitatea şi imposibil de folosit. Istoria milenară a atâtor ţări şi culturi diferite este prea complexă pentru a merita o asemenea generalizare forţată şi reducţionistă.
Romaios

[ #70647 ] Postby Knoxx on Tue Dec 02, 2008 1:35 am

Asa cum am subliniat si eu si Gabriel, nimeni nu a sustinut ca evul mediu a fost DOAR incultura,prostie,mizerie .Dar...

Oricum esti mult mai informat ca noi din moment ce ai acces la sursele alea arabe,chineze,slave si zici ca sapi mult mai adanc,succes in continuare.

Victoria si ca urmarea obiectivitatea nu este decat de partea ta , inca o data. ( sf. Gheorghe triumfa asupra balaurului )

Sper ca macar acum cand ne recunoastem invinsi (eu cel putin)sa incetam odata cu offtopicul asta.

Adu la existenta un topic nou "evul mediu" si acolo poti sa-ti susti infailibilitatea,obiectivitatea parerilor cat vrei, neinfluentata de imagini hollywoodiene, video games (care is alea ,ca poate arunc un ochi pe ele) si alte chestii complet subiective spre deosebire de acele veridice surse arabe .
Sper ca nu cer prea mult de la tine maestre.

Astept 2-3 raspunsuri pe masura si la fel de off-topic.Image
Knoxx

[ #70649 ] Postby Romaios on Tue Dec 02, 2008 8:26 am

Pentru cei ce, ca şi mine, nu citesc araba: http://www.fordham.edu/halsall/sbook1d.html

Alte surse primare pentru istoria "Evului Mediu", traduse în engleză: http://www.fordham.edu/halsall/sbook1.html

Astăzi, ignoranţa nu mai are scuze...Gabi ar face bine sa nu mai bârfească Biserica medievală inspirându-se din surse secundare adventiste (oricât i-ar părea lui de vrednice de crezare), ci să se informeze în prealabil exact "ce spun cronicarii".
Romaios

[ #70652 ] Postby Gabriy'el on Tue Dec 02, 2008 9:49 am

Sa inteleg de aici ca wikipedia sau chiar Google e "sursa adventista"???

Orice subiect e inutil de discutat cu tine pentru ca orice argument ti s-ar aduce , chiar din propria ograda e de prisos. Va fi ocolit, reinterpretat s.a.m.d. Cand vei da semne ca nu pui urechea surda la ce se numeste realitate in lumea inconjuratoare , probabil vei avea mult mai multi interlocutori.

Iti sugerez sa verifici putin dictionarul la cuvantul barfa. Cat timp biserica a ucis oameni nevinovati iar eu nu am facut decat sa sustin un fapt istoric, e cazul sa te abtii de la asemenea acuzatii. Inceteaza sa mai folosesti cuvintele cu alt sens decat cel pe care il au. Dupa modul de aplicare a cuvantului barfa de mai sus , chiar si un martor la o crima e barfitor , sau chiar carte a vreunui cronicar care prezinta crimele si ororile bisericii e tot barfa.

Incerc sa mi te imaginez pe tine cronicar. Cred ca inchizitia ar fi fost prezentata ca perla evului mediu.

Gabriy'el

[ #70653 ] Postby nouneim on Tue Dec 02, 2008 10:57 am

Asa, si despre cartea lui Edi ce parere aveti? Image
Nimeni nu gandeste pentru tine!
nouneim
Moderator

[ #70655 ] Postby Romaios on Tue Dec 02, 2008 11:09 am

nouneim wrote:Asa, si despre cartea lui Edi ce parere aveti? Image

Că omul nu prea are cu cine sta de vorbă. Qol qore bamidbar. După un an de zile pe forum, am multă empatie pentru situaţia dumnealui.
Romaios

[ #70710 ] Postby RealDream on Mon Dec 08, 2008 4:23 am

Am facut si eu rost de aceasta carte, si am citit...
Trebuie sa-l respectam pe fratele E.C. pt ca a investit timp ptr a scrie aceasta carte, care nu cred ca a fost un lucru usor. Totusi voi prezenta si opinia mea, despre aceasta carte!
De obicei orice lucrare are 3 parti..introducere, curprins si concluzie. Ce ma surprinde la aceasta carte este faptul ca are un limbaj foarte ambiguu, parca vrea sa vorbeasca despre ceva, dar ii este frica sa spuna. Bate apropouri, da ocoluri..dar nu spune concret scopul lui. Citind cartea n-am aflat scopul adevarat al cartii.
Din INTRODUCERE n-am aflat despre ce va vorbi cartea (totusi o propozitie spune ca pe autor il intereseaza relatia dintre stiinta si Biblie in mod practic - atentie, nu Biblie si stiinta..ci invers, care arata ce este pe primul loc ) totusi prea putin ptr o carte de aproape 200 de pagini, si citind cartea nu aflii raspunsul la acest scop al ei. Deci n-am inteles scopul ei real, n-am inteles ipotezele la care vrea sa raspunda..practic incepi sa citesti cartea fara sa stii exact ce vrea. Dar am inteles ca BISERICA A DEVENIT UN GHETTOU INTELECTUAL (cu raspunsuri vechi de peste 100 de ani..)
CUPRINSUL este o insiruire de teorii fara de sfarsit, ale unor oameni de stiinta. N-am gasit o ordine logica a capitolelor, sa plece de undeva si sa ne duca undeva..totul pare haotic. Nu intamplator E.C. sustine, ca haosul poate genera ordine:) Din cuprins nu aflu nici o parere personala a autorului, nu aflu nimic relevant despre ce a facut Dumnezeu..doar ce au spus oamenii de stiinta. E doar o colectie de teorii (despre evolutie in forme mai crestine), si atat. Totusi reapare ideea ca suntem intr-un ghetou intelectual, si biserica(pt ca la asta face referire) a ridicat certitudini ieftine si raspunsuri stereotipe (pag.160).
CONCLUZIA cartii sau ultimul capitol, l-am citit cu interes vrand sa aflu pozitia lui E.C., cu privire la relatie practica dintre stiinta si Biblie (din pacate nu invers..). Limbajul ambiguu se gaseste si aici, concluzia autorului n-o vei aflii citind cartea. Poate doar daca presupui ca vorbind atat despre teorii evolutioniste..crede si el in ele, altfel nu le-ar fi scris. Dar aici apare pt a 3-a oara in carte, un "atac" asupra bisericii...(pag12,160,188), prin care biserica e indemnata sa se intoarca la realitate.
Frate E.C., v-as intreba la care realitate sa se intoarca? In carte n-ati prezentat nimic coerent, nimic despre cum a creat Dumnezeu lumea, despre cat a durat creatiunea(6 zile...sau...?) doar teoriile unor filozofi. Realitatea sa fie la Darwin, la care faceti referire in nu mai putin de 3 capitole? Spuneti-ne care e aceasta realitate, macar sa stim despre ce e vorba... (Cu respect Zoltan Kerekes).
RealDream

Cine e Creator..?

[ #70715 ] Postby RealDream on Mon Dec 08, 2008 5:18 am

Urmarind de pe cronici.tv concluzia autorului asupra cartii, am aflat ca haosul poate genera ordine, ca Dumnezeu a creat lumea ca un ceas, care merge de la sine si Dumnezeu intervine doar atunci cand ceva se strica si ca in Vechiul Testament, Dumnezeu nu pune accent pe ordine. Sunt periculoase aceste afirmatii, pt ca daca gandesti asa ma intreb, care mai este rolul lui Dumnezeu in viata noastra? Eu am invatat ca El ne sprijina fiecare pas sa nu cadem, si fara El nu am putea face nimic.

Daca cititi cartea "Dumnezeu nu joaca zaruri" veti fi surprinsi la faptul ca referirile la Dumnezeu ca si Creator sunt aproape inexistente! Dar si atunci cand apare referie la Dumnezeu, de multe ori apare pt ca alti filozofi au zis ceva despre El.
Veti fi surprinsi sa constatati ca de exemplu:
- in capitolul 5 (pag.53): -referire la Dumnezeu= 8 (3 din citate si unul ca si Creator) si referire la Kepler= 34!!!
- cap. 7 (pag. 73) "Biblia si relativitatea"- referire la Dumnezeu 5, referire la Einstein= 17 !!!
- cap. 12 (pag.115) "Ziua cand Dumnezeu a intins cerurile". Surprinzator ca in acest capitol de aproape 15 pagini, si in care titlul vorbeste despre un Dumnezeu Creator... Referire la Dumnezeu....doar de 4 ori!! Dar priviti, referire la Einstein de 16 ori, la Newton de 11 ori, Lemaitre de 7 ori, si lista poate continua cu Hubble...etc..
In capitolele 13 (pag.131) doar 3 referiri la Dumnezeu exista (2 Dumnezeu + 1 Creator), si in capitolul 15 (pag.153) "Biblia si relativitatea" exista doar o singura referire la cuvantul Dumnezeu, si aceea intr-o intrebare. Lista poate continua cu toate capitolele in care cuvantul Dumnezeu abia apare (exceptand ultima), si acele referiri doar ca alti oameni de stiinta au vorbit despre El, dar aproape nimic despre ce rol a avut Dumnezeu in creatiune.
Dumnezeu totusi ii intreaba pe acei oameni care incearca sa puna la indoiala lucrarea Sa ca si Creator (Iov.38.):
"Unde erai tu cand am intemeiat pamantul? Spune, daca ai pricepere(4)., Cine i-a hotarat masurile lui si pe ce sunt sprijinite temeliile lui?(5-6), De cand esti, ai poruncit tu diminetii? Ai aratat zorilor locul lor?(12), Ti s-au deschis portile mortii? Sau ai vazut tu portile umbrei mortii? Ai cuprins tu cu privirea intinderea pamantului? Vorbeste, daca stii toate aceste lucruri...(17-18), Pe ce cale se imparte lumina?(24)Cunosti tu legile cerului? Sau tu ii oranduiesti stapanirea pe pamant?(33) Vrei sa nimicesti pana si dreptatea Mea? Si sa Ma osandesti, ca sa-ti scoti dreptatea?(Iov40:8) Intelegi tu plutirea norilor,minunile Aceluia a carui stiinta este desavarsita?(Iov.37.16)... Dupa aceste intrebari, ne dam seama ca nu stim nimic si cat de mici suntem si declaram: "Da, am vorbit, fara sa le inteleg, de minuni, care sunt mai presus de mine si pe care nu le pricep.. (Iov42.3)
RealDream

[ #70719 ] Postby Knoxx on Mon Dec 08, 2008 6:57 am

http://www.imho.com/grae/chaos/chaos.html Cateva informatii despre teoria haosului care este mai mult
decat lasa a se intelege numele, si sper ca vei intelege macar cateva idei ,ca si mine de altfel,iata o
bucatica care mi s-a parut destul de relevanta.

Another system in which sensitive dependence(aka Chaos theory) on initial conditions is evident is the
flip of a coin. There are two variables in a flipping coin: how soon it hits the ground, and how fast it
is flipping. Theoretically, it should be possible to control these variables entirely and control how the
coin will end up. In practice, it is impossible to control exactly how fast the coin flips and how high
it flips. It is possible to put the variables into a certain range, but it is impossible to control it
enough to know the final results of the coin toss.

Citind asta sunt convins ca nu exista hazard,intamplare,noroc,ghinion etc..Totul se explica, deocamdata poate intelegem in parte dar intr-o
zi vom vedea deslusit.

In urma unei astfel de explicatii eu nu inteleg ca ar fi vorba ca din haos,dezordine iese ordine, ci ca evolutia
in realitate a unui obiect,fenomen, depinde de cateva variabile al caror rezultat final este "haotic"
imprevizibil.Cam asta ar fi teoria haosului. Edi precizeaza ceva asemanator, dar probabil ca anumite
pasaje pot trece neobservate.
O alta chestie pe care as vrea sa o zic legat de faptul ca E.C. zice ca,bla bla ......hai sa incercam sa
dam citatele exacte din carte si sa vedem cum trebuie intelese sau daca pot fi intelese doar intr-un
singur sens?
Faptul ca insira o serie de teori (care nu-i apartin),una o contrazice pe cealalta etc, e specific ptr.
un autor care cauta obiectivitatea ,iti arata ambele fetze ale monezii (monedei ??). Acest fenomen e
destul de comun. Citeste mai mult :D
Da, ca si AZS ne-am obisnuit sa citim carti care se termina cu "sa faceti asa, sa ziceti asa, asta e
corect, aia e asa, etc...." Incearca sa judeci ptr. tine.

Paradoxal pe mine cartea asta m-a facut sa ma bucur atat de mult de un astfel de Dumnezeu, care a gandit
in profunzime cel mai mic amanunt. Sa simti ca ai prins un quarc dintr-un proton,din nivelul de intelegere
al unor capete mai luminate si cu infinit mai putin fata de ce stie Dumnezeu .

Despre creatiune Edi nu zice nicaieri ca nu ar fi durat 6 zile.Zice doar ca timpul terestru nu e sistemul
de referinta al intregului univers (nici macar al planetelor apropiate), repet: hai
sa punem citatele si nu ce am inteles noi dupa ce am fost ajutati de anumite pareri.

Spre sfarsit citezi intrebarile pe care i le pune Dumnezeu lui Iov, inainte de a citi aceasta carte (Dumbezeu nu joaca z....)ma
gandeam la aceste intrebari care ptr. Iov erau minuni de nepatruns iar ptr. noi azi prin STIINTA si-au
gasit rezolvarea (inseamna asta ca Biblia si=a pierdut menirea ptr mine ? ) A avea explicatii ptr. ceea
ce a facut Dumnezeu nu este incumetare,nu inseamna sa il necinstesti ci doar il intelegi. E adevarat un
Dumnezeu misterios e mai atractiv asa cum misterele, conspiratiile atrag tot mai mult azi.

Asa ca hai sa revenim la realitatea care ne zice ca suntem cei alesi, sfarsitul vine si se va intampla asa
si asa, cine nu gandeste ca noi e de la satana, suntem pacatosi(dar in realitate nici nu ne pasa, e doar o idee
de amvon), costumul, cravata si Golf-ul si sunt multe alte aspecte, de la cele mai laice pana la cele mai spirituale.
Knoxx

[ #70723 ] Postby Gabriy'el on Mon Dec 08, 2008 7:21 am

knoxx wrote:Da, ca si AZS ne-am obisnuit sa citim carti care se termina cu "sa faceti asa, sa ziceti asa, asta e
corect, aia e asa, etc...." Incearca sa judeci ptr. tine.

Nu. Orice carte are o anumita concluzie chiar daca nu are un capitol cu titlul concluzii. Si nu, cartile azs nu se terminca cu ce propui mai sus.
knoxx wrote:Asa ca hai sa revenim la realitatea care ne zice ca suntem cei alesi, sfarsitul vine si se va intampla asa
si asa, cine nu gandeste ca noi e de la satana, suntem pacatosi(dar in realitate nici nu ne pasa, e doar o idee
de amvon), costumul, cravata si Golf-ul si sunt multe alte aspecte, de la cele mai laice pana la cele mai spirituale.

Ca si cum :
1. A face parte din "cei alesi"(cum iti place sa zici).
2. A avertiza ca vine sfarsitul.
3. A purta costum si cravata.
4. Si multe alte aspecte(normale de altfel intr-o grupare in care nu iti faci de cap).

Sunt automat gresite , absurde si invechite. De Golf ce sa mai vorbim. E grav. Ai tu ce ai cu azs , si nu stiu de ce am impresia ca din nefericire cartea lui edi te-a ajutat sa apesi pe "butonul rosu" la care te tot uitai cu jind de ceva timp. Asta este cealalta extrema , cu efectul cel mai negativ al cartii lui Edi(si din cat il cunosc sunt convins ca nu astfel de efecte a vrut prin cartea sa). Am citit o carte in care se prezinta anumite pareri si aspecte stiintifice raportate la scriptura(sau la ce se credea raportat la scriptura), in concluzie sa scoatem bata la azs.(de unde o asemenea concluzie nu pot sa pricep; probabil frustrari adunate de ani de zile).

Cat despre scopul intrebarilor adresate de Dumnezeu lui Iov e important de amintit ca acesta nu se regaseste in descoperiri stintifice de mai tarziu ci chiar in raspunsul lui Iov.(bineinteles pentru cine doreste sa observe). Ideea contextului respectiv ne arata ca daca pe mine s-au pe tine te-ar intreba Dumnezeu cateva chestiuni , raspunsul nu ar fi "Doamne la astea deja avem raspuns , incearca altele ca astea nu ne mai impresioneaza" sau "incearca alte mituri ca pe astea le-am demontat demult", ci aceeasi umilire de care a dat dovada Iov in fata maretiei lui Dumnezeu.
Last edited by Gabriy'el on Mon Dec 08, 2008 8:32 am, edited 2 times in total.

Gabriy'el

[ #70725 ] Postby eliade22 on Mon Dec 08, 2008 7:46 am

,,Desenul Inteligent´´ sau ,,Teoria Haosului´´ nu se pot sustine cu conceptia Teista a Bisericii A.Z.S.

Noi credem ca cele relatate in Geneza sunt literale.Termenul ,,zi´´ din Geneza ,,Yom´´ este literal si poarta particula Min cu el care arata clar ca nu poate fi o zi simbolica.

Autorul Biblic nu specifica degeaba ,,Apoi a fost o seara si o dimineata´´.Deci toate afirmatiile citate cum ca timpul din univers nu se raporteaza la timpul de pe Terra si in acest mod avem un alt timp al Creatiei cad.
Posibil sa nu se raporteze dar Dumnezeu a tinut ,,Mortis´´ sa ne lase clar ca el a terminat Creatia intr-un anumit comput al timpului de pe terra.Si acest Comput tot Dumnezeu la creat cand a format o seara si o dimineata ca masura.

Cunoastem cu totii disciplina Masoretilor in a copia textele Biblice si nu degeaba au transcris ei termenul Yom in acest mod.

Asa ca Edi Constantinescu prin cartea care o scrie ataca frontal conceptul de Inspiratie a Bibliei .Nu poti sustine ,,Desenul Inteligent´´fara sa afirmi ca Biblia are erori si cei care au scriso au scris de capul lor.

Noi mergem pe principiul Sola Scriptura si asa vom ramane.

Eliadde,
eliade22
Moderator

Images: 109

[ #70726 ] Postby Knoxx on Mon Dec 08, 2008 9:34 am

Imi pare rau Eliade dar tu chiar nu ai inteles despre ce e vorba in cazul teoriei haosului, nu ca eu as fi profesor.
Cuce contrazice teoria care zice ca lucrurile au legi atat de complexe,nestiute, care pot influenta cele mai mici lucruri in asa fel incatrezultatul final sa fie diferit de ce am asteptat ?

Nimeni nua zis ca pe pamnat nu trecuse o zi si o dimineata, eu inteleg ca elzice ca in timp ce Dumnezeu crea omul si o zi de 24 de h se scurgea,
penu stiu ce alta planeta din nu stiu ce colt al universului trecusera 7zile (ca ex.) Nu poti zice ca timpul e acelasi pe toate planetele, eabsurd. Sunt de acord ca timpul biblic este unul terestru se raporteazala pamant, deci o zi.

Infailibilitatea Biblie din pct.devedere al mantuirii nu o neaga nimeni. E vorba de infailibilitateaprivitoare la legile pamantului,fizicii ,cifre .

Gabi cartileazs, nu se termina cu un capitol concluzii, ci au concluzii la fiecarecapitol. Vezi lectiunea. Nu e gresit sa ai concluzii e gresit sa ieiconcluziile altora si sa le faci concluziile tale si sa lupti ptr.ceva care ti-a fost oferit. Uitete la ucenici dupa ce au cunoscut ,aucunoscut ca Isus e Dumnezeu, au mers pana la capat.

"Am citito carte in care se prezintaanumite pareri si aspecte stiintificeraportate la scriptura(sau la cese credea raportat la scriptura), inconcluzie sa scoatem bata la azs.(
de unde o asemenea concluzie nu pot sa pricep; probabil frustrari adunate de ani de zile)"

Imipare rau ca mare parte din postul tau a fost legat de frustrarile mele,asa cum zici am frustrari. Dar de unde stii ca atitudinea mea nu a fostaceiasi inainte de a citi cartea si ca acum am apasat butonul rosu ?Imi cer scuze ca am lasat impresia ca aceasta carte mi-a alimentatanumite prejudecati si ca atare am inceput sa devin agresiv.
Legatde acele realitati pe care le atacam ca sa folosesc cumva o reciprocaa unei afiramtii de a noastre eu nu am nimic cu conceptiile ci cuoamenii care le sustin dar care fac din ele absoluturi si ohelari decal crezand ca ce gandesc ei si marea majoritate este gandul luiDumnezeu.

"Cat despre scopul intrebarilor adresate deDumnezeu lui Iov e importantde amintit ca acesta nu se regaseste indescoperiri stintifice de maitarziu ci chiar in raspunsul luiIov.(bineinteles pentru cine dorestesa observe). Ideea contextuluirespectiv ne arata ca daca pe mine s-aupe tine te-ar intreba Dumnezeucateva chestiuni , raspunsul nu ar fi"Doamne la astea deja avem raspuns, incearca altele ca astea nu ne maiimpresioneaza" sau "incearca altemituri ca pe astea le-am demontatdemult", ci aceeasi umilire de care adat dovada Iov in fata maretieilui Dumnezeu."

Pai vezi tuaici apare pb. voi va minunati ce mare e Dumnezeu cand nu intelegeti cea facut si nu vreti ptr. ca o sa stirbiti din caracterul lui(asacredeti) , eu ma minunez de Dumnezeu cat de minunate sunt legile cestau in spatele faptelor sale atat cat inteleg si imi place acestDumnezeu care comunica care nu se sperie ca oamenii s-ar putea sa aflecam mult si o sa se creada Dumnezei, care nu se teme sa corde dreptulla liberul arbitru.
Am mai zis ,in natura umana a existat mereu oatractie catre mister iar deslusirea lui facea sa se vada ca era doarun abur si apoi urmaza un soi de dezamagire,dezinteres dar la Dumnezeuasta e frumos ,vezi si nu esti inselat e mai mult decat aisperat,anticipat.

Exemplul lui Edi cu Socrat care intraeaba dece nu da Zeus ploaie fara nori mi se pare cheia cartii,incerca sa arateca Zeus nu exista. Elevul care a ramas fara cuvinte la auzul unei asaintrebari si apoi da foc scoli e caracteristic ptr. atitudinea noastra.Edi a vrut sa ii raspunda lui Socrate , ca desi ploaia cade din noriacea ploaie,nori vine tot din Logos prin mecanismele de el stiute si incare noi am fost lasati sa privim atat cat putem accepta,intelege .
Knoxx

[ #70727 ] Postby Knoxx on Mon Dec 08, 2008 9:43 am

Imi cer scuze , ptr. felul in care apare mesajul stiu ca e greu de inteles, dar nu imi explic ce s-a intamplat. Initial toate aratau Ok.
Knoxx

PreviousNext

Return to News