Inaltimea conteaza intr-un cuplu?

Prietenie, dragoste, sex, relatii ...

Moderator: kilergirl

Inaltimea conteaza intr-un cuplu?

[ #14213 ] Postby blandutza on Thu Jan 27, 2005 2:30 am

Sunt multe cupluri unde barbatul este mai mic de inaltime decat fata, insa la fel de multe ori aceasta situatie se evita pentru ca este considerata a fii ceva jenant si mai neobisnuit. Voi ce parere aveti? Ca baiat: ai fii cu o fata mai inalta decat tine.....iar ca fata: ti-ai alege un baiat mai mic de statura decat tine? Ati fost in astfel de situatii..? Ati da cu picioru la o posibila dragoste din cauza inaltimii? :roll:
Incearca sa ajungi pe culmiile cele mai inalte daca vrei sa privesti totul de sus!!!
blandutza
Moderator

Images: 12

[ #14216 ] Postby Arknghell on Thu Jan 27, 2005 3:31 am

Buna intrebare :) Eu am cunoscut cupuri... e adevarat ca putine ... in care barabtul era mai mic de inaltime ca sotia lui. Dar se intelegeau de minune.
Acu sincer nu stiu cum e mai bine :)
Atunci cand Dumnezeu inchide toate portile, lasa de fiecare data cate o ferestra deschisa.
Arknghell

Images: 13

[ #14217 ] Postby Serendipity on Thu Jan 27, 2005 3:36 am

E doar parerea mea: niciodata nu mi-au placut barbatii mici de statura si cu atat mai putin cei mai scunzi decat mine. Si pentru faptul ca nu m-au interesat, nici nu am fost in situatia de a pierde vreo mare dragoste pe motiv ca era mai mic de statura. Probabil ca depinde si de cat de mare/mica e diferenta.

Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi sa ma aplec eu sa-l sarut sau sa nu port tocuri fiindca apare si mai caraghios pe langa mine. Cum sa ma ia in brate si sa ma invarta de exemplu :) ; eu ma gandesc la multe aspecte. Ma rog, si eu sunt inalta si sotul meu e si mai inalt si nu mi-au placut niciodata aia de ma uit la ei de sus. :roll:
Serendipity

[ #14222 ] Postby eliade22 on Thu Jan 27, 2005 6:42 am

Cand Isus a creat pe Eva a facuto mai mica decat Adam.Sora White spune ca era putin peste umarul lui.

O femeie mai mica ca inaltime ofera din partea barbatului o protectie si siguranta ,forta fizica ,etc care se manifesta nu doar prin exemple concrete in vita de zi cu zi dar si printr-un exterior fizic care confirma cea ce se spunea mai sus de strans in brate ,ridicat pe sus etc.

Imaginativa ca Sotia lesina la un moment dat si este nevoie sa chemi doi trei sa o ridici in brate .Un caz ipotetic care ar starni ilaritate.

Cu drag Eliadde!
eliade22
Moderator

Images: 109

[ #14231 ] Postby omeg@ on Thu Jan 27, 2005 9:27 am

De obicei,sta bine la "doi"unu mai mic si unu mai inalt.
El e mandru ca are ce sa "protejeze" dar si ea e mandra ca are "protector".Iti ofera o oarecare siguranta. :wink:
Si e o tampenie sa "dai cu piciorul la o posibila dragoste" din cauza inaltimii.Parere mea.
Oricum difera de la caz la caz.Am vazut cupluri in care el era INALT..si ea ..pe langa el ,jumate,si se aveau bine. :wink:
Nu sufar de nebunie,ma bucur zilnic de ea!

Image
omeg@

Images: 88

[ #14232 ] Postby blandutza on Thu Jan 27, 2005 10:12 am

Da mai toti inclinati sa spuneti ca cel mai potrivit este ca barbatul sa fie cel inalt si fata mai mica. Veterinarul pisicii mele ,de exemplu, este casatorit cu o handbalista si este cu 3 capete mai inalta dcata el....intr-adevar este hilar sa ii vezi impreuna si m-a facut sa mi imaginez in diferite ipostaze (gen sarutare, imbratisare) si am ajuns la aceasi reactie "amuzant", insa am stat ceva timp in preajma lor si am vazut ca nu totu se rezuma la inaltime.....acum stau si ma gandesc ar lasa Dumnezeu sa se indragosteasca doua persoane cu o asemea diferenta de inaltime daca nu ar crede ca ar fii fericiti? Voi evitati sa priviti cu afectiune sau chiar sa simtiti ceva pt persoane mai scunde sau mai inalte decat voi? :roll:
Incearca sa ajungi pe culmiile cele mai inalte daca vrei sa privesti totul de sus!!!
blandutza
Moderator

[ #14233 ] Postby omeg@ on Thu Jan 27, 2005 10:15 am

blandutza wrote: Voi evitati sa priviti cu afectiune sau chiar sa simtiti ceva pt persoane mai scunde sau mai inalte decat voi? :roll:

NU :!:

Image
omeg@

[ #14251 ] Postby juanyto on Fri Jan 28, 2005 9:14 am

Eliadde .... sa stii ca buturuga mica rastoarna carul mare. Asa ca asta cu protectia din partea celui mai inalt nu e regula generala. Sunt barbati mai pitici care ofera o protectie mult mai mare decat cei inalti (care sunt slabi de obicei si mult mai fricosi). Daca e mai pitic nu inseamna ca nu poate sa isi tina sotia in brate(exemplul cu lesinul). Daca sora White spune cat de mica era Eva pe langa Adam nu inseamna ca acum asta e tiparul si ca trebuie neaparat femeie mai mica decat barbatul. Mie mi se pare normal odata ce unul din parteneri e baiat si unul e fata nu mai conteaza inaltimea. Cu drag EU :wink:
Aparentzele inseala!!!
juanyto

Images: 3

[ #14253 ] Postby Anke on Fri Jan 28, 2005 10:39 am

Intrucat nu avea inaltimea minima pentru a deveni politist, un indian si-a ascuns in par o bucata de lemn :lol:

Un tanar indian, al carui vis de-o viata este sa intre in randul oamenilor in uniforma, a reusit sa ajunga in sediul politiei din Mumbai, dar in calitate de om certat cu legea. Gajendra Kharatmal, care incercase in mai multe randuri sa-si indeplineasca visul, nu reusise sa treaca de proba masuratorilor.

Inaltimea minima pentru a putea deveni ofiter, in India, este de 1,75 metri.
Pentru ca procesul cresterii sale se oprise de ceva vreme, singura sansa a sa era o mana de ajutor data naturii, prin elemente mai putin naturale. Asa ca tanarul si-a varat in par o bucata de lemn, de aceeasi culoare cu cea a podoabei sale capilare, in speranta ca nimeni nu va avea vederea asa de fina. Tocmai inaltimea sa batuta pe muchie de cutit, fix 1,75 de metri, a atras atentia medicului care il masura, rugandu-l sa se mai ridice inca o data in picioare. La cea de-a doua masuratoare, insa, cand medicul si-a trecut palma peste ciuful recrutului, lemnul a zburat cat colo, dandu-l de gol. :lol: (acum imi imaginam fatza medicului...)
Gajendra urmeaza sa fie investigat pentru inselatorie, fiind momentan eliberat pe cautiune.
Articol de: Anca PETRACHE
Sursa: Stirea Zilei
c-ya :|
Last edited by Anke on Fri Jan 28, 2005 10:55 am, edited 2 times in total.
Anke

[ #14254 ] Postby omeg@ on Fri Jan 28, 2005 10:43 am

:lol: hai ca ai fost haioasa rau.dar zi ceva despre inaltimea intr-un cuplu :P

Image
omeg@

[ #14255 ] Postby kilergirl on Fri Jan 28, 2005 11:32 am

LA noi in cuplu, eu sunt mai mica de statura cu vreo 5 cm fatza de sotul meu, dar cum mai mereu port tocuri de 10 cm evident par mai inalta. Si chiar l-am intrebat mai demult daca il deranjeaza ca sunt mai inalta (nu ca as fi renuntat la tocuri:)) si a raspuns ca ii place chiar...Se simte prea bine.

Daca as fi in locul lui probabil as gandi la fel 8) ...........
Si cum era un vechi proverb (a fost folosit si slogan intr-o reclama-cei din Ro stiu) Nu conteaza inaltimea, ci conteaza istetimea....
Image
kilergirl
Moderator

Images: 52

[ #14257 ] Postby blandutza on Fri Jan 28, 2005 12:38 pm

kilergirl ai fost dulce...misto 8) .....Anke vreau sa aflu si parerea ta si unde anume se incadreaza articolul in subiectul nostru.?!...c'ya too :P
blandutza
Moderator

[ #14264 ] Postby Onisim on Sat Jan 29, 2005 3:52 am

Ideal ar fi: inaltime egala, istetime, asisderea! :wink:
Onisim

Images: 30

[ #14294 ] Postby camyy on Sun Jan 30, 2005 5:41 am

Daca inaltimea conteaza sau nu e o chestie personala, kilergirl zicea ca la ea nu conteaza, insa pentru mine conteaza, pur si simplu nu ma simt bine cand am langa mine un baiat care e cat mine(se exclude din start mai mic), nu ma simt protejata si in plus imi place sa mai port si tocuri asa ca diferenta trebuie sa fie considerabila, bine ca nu sunt eu prea inalta.Poate e asa pt ca pana acum am avut parte de baieti mai inalti decat mine,pt mine ideal ar fi sa aibe undeva intre 15-25 cm mai mult (tocurile fiind in jur de 10 sa mai ramana ceva).
Problema se pune insa si invers, sa nu fie nici prea inalt ca apoi zici ca a plecat tata cu copilu la plimbare, e o chestie de estetica.
Daca e cat mine si imi pun un pic de toc si vrea si el sa ma ia in brate ... nu mai vede nimc de mine :(
Blandutza nu zic ca daca un baiat e mai mic de inaltime nu merita nimic, doar ca exista baietii de treba si sufletisti si inalti si scunzi.Cand iti alegi partenerul, fiind o alege de-o viata, ai dreptul sa ceri totul.Acest totul insa difera de la persoana la persana.Asa ca pana la urma nu se poate spune:"Asta e reteta cea mai bune".Ceea ce mie imi place altora s-ar putea sa nu le placa asa mult.Si e bine ca e asa, astfel nimeni nu ramane singur!
"Unitatea de masura a prieteniei sau a dragostei pentru cineva sunt minutele pe care le petrecem pe genunchi in rugaciune pt el!"
camyy

Images: 19

da

[ #14297 ] Postby aquaticus on Sun Jan 30, 2005 7:59 am

camyy

.Cand iti alegi partenerul, fiind o alege de-o viata, ai dreptul sa ceri totul.

.....ai dreptul sa oferi totul. Asa de ce nu zici?!
"Unii inteleg ce pot, cei mai multi ce vor."
n. iorga
aquaticus
GURU

Images: 87

[ #14299 ] Postby camyy on Sun Jan 30, 2005 9:08 am

Am spus ca acest totul difera de la persoana la persoana, trebuia sa mai zcriu si ca acest totul pe care il ceri e direct proportional cu acel totul pe care il oferi.Recunosc, greseala mea, ca nu am completat ceea ce am scris.
Sunt total de acord cu tine.Pt mine se includea din start ideea ca oferi totul.Dupa parerea mea, daca nu oferi totul inseamna ca nu iubesti.
Acum sper ca s-a inteles :)
"Unitatea de masura a prieteniei sau a dragostei pentru cineva sunt minutele pe care le petrecem pe genunchi in rugaciune pt el!"
camyy

[ #14314 ] Postby Zhais on Mon Jan 31, 2005 7:34 am

eu fiind mai mica, cu greu as putea gasi un baiat mai mic decat mine. insa de cand am citit intrebarea din topic m-am gandit la tipele f inalte (2 m de ex) care sunt destule. am avut o prietena care nu se potrivea cu nici un baiat de la biserica sau din clasa. era suparata si zicea: "M-a uitat Dumnezeu crescand". Imi plac oamenii inalti, stiu multe perechi in care ea e inalta si el aproape cat ea, nu mai inalt.
Daca-ti ramane mintea cand toti ceilalti si-o pierd :)
Zhais
ed-girl

Images: 31

Special ptr Omega si Blandutza :)

[ #14322 ] Postby Anke on Mon Jan 31, 2005 12:15 pm

Legatura dintr acel articol si inaltimea in cuplu este urmatoarea : inaltimea conteaza ptr ptr anumite institutzii, in anumite sporturi, scoli, etc. Dar daca cei doi isi accepta "inaltimile" :- ) , nu cred ca opinia celor din jur mai este relevanta.

Rezulta ca inlatimea, conteaza nu intr-un cuplu, ci doar pentru fiecare dintre parteneri in parte, adica, aceasta acceptare a inaltimii partenerului depinde de puterea fiecaruia de a trece peste o prejudecata si de a-i face fatza in raport cu societatea, care, dupa cum s-a observat mai sus, in mare parte, in aceasta privintza, ramana conformista.

Este adevarat, ca uneori, diferentele prea mari par hilare, dar este doar din cauza prejudecatii bine inradacinate in mintea noastra, pe care si eu o am :- ), si anume, aceea ca barbatul trebuie sa fie mai inalt decat femeia.

Daca analizam putin constitutia barbatului si a femeii, vom observa ca, in general, oasele, organele, etc. barbatului sunt mai mari decat cele ale femeii. De aceea barbatul consuma mai multa "benzina" decat femeia.
Iar daca aruncam o privire si in regnul animal, vom observa ca si aici, masculii dezvoltatzi normal, sunt mai mari decat femelele lor.

In concluzie, nu va simtiti jenate daca el este mai mic sau egal in inaltime, sau daca ea este prea mica, important este ca voi sa va simtiti bine unul cu celalalt.

P.S.: Nu datzi cu oua si roshii ptr faptul ca postez consecutiv, uitasem sa va spun: doar eu am voie :twisted: (gluemsc:P).
Anke

by Eliadde

[ #14325 ] Postby Anke on Tue Feb 01, 2005 3:35 am

Juanyto,
Da!, Dumnezeu a creat pe om dupa un tipar, acela al perfectiunii, a creat pe om si femeie perfecti.
Aceasta perfectiune cuprindea un canon in care femeia era mai mica de inaltime decat barbatul.

O femeie mai inalta decat Barbatul este o imperfectiune a acelui canon. Asta nu inseamna ca o femeie mai inalta decat un barbat nu poate sa iubeasca, sa fie fericita si implinita cu un barbat mai scund. Cu siguranta ca da, se poate!

Dar cand Dumnezeu ne-a creat, a dorit ca femeia sa fie mai scunda, si noi ar trebui sa urmam acest model. A ramas asa infiripat in mintile oameneilor de-a lungul miilor de ani acest canon.

Dar el - canonul, nu este o piedica in gasirea fericirii intr-o casnicie, numai cand cautam si armonia si echilibrul exterior, atunci, vom adopta canonul Biblic.

Eliadde!

Nota: ptr ca Eliadde a avut probleme cu net-ul, m-a rugat pe mine sa-i postez raspunsul, dar vad ca a fost sters, din greseala cred. Va rog sa fiti mai atenti, acest post este diferit de celalalt (postat tot de mine). 10x!
Anke

[ #14362 ] Postby GABYTZU on Wed Feb 02, 2005 5:09 pm

1. .. La creat pe Om(Adam) dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu si femeia a fost facuta din Om(Adam). Geneza 2, 21-23

2. Anke a scris: - Dar cand Dumnezeu ne-a creat, a dorit ca femeia sa fie mai scunda

Scrie Elen White intr-o carte .. ceva de genul: (parafrazez).. ca in cer vom fi ´´totzi´´(oamenii de dupa Adam) la accceasi inaltzime (fizic) si ca Adam va fi mai mare cu un cap decat noi ! (de aci rezulta clar ca Dumnezeu nu a dorit in nici un fel ca unu sa fie mai mare ca inaltzime si altu mai mic... )
Imaginatzi.va .... Adam cel mai inalt dupa aia vine Eva... ´pe undeva pe la umar´ dupa aia vine urmatorul Cain cu un cap mai mic decat Adam ... dupa aia vine nevasta lui Cain cam pe la umarul lu Cain dupa ai Abel sau edwards (ca are nevasta :) ) cu un cap mai mic decat Adam si Zhais pe la umarul lu edwards si tot asa pana la ´ultimul om´ ... (mie imi suna cam distorsionata treaba nu ? ...) ...

P.S.(la general nu neaparat la subiectul acesta ) inainte sa va lansatzi in niste afirmatzii cititzi fratzilor, nu venitzi pe forum si povestitzi ce atzi auzit de la ´´bunica´´ , ´bunicu´ sau ce atzi auzit din zbor de pe la o predica. (ma refer la cei care mai merg la biserica si mai stau si la predica si asculta).
GABYTZU
GABYTZU

[ #14364 ] Postby Anke on Wed Feb 02, 2005 6:20 pm

GABYTZU wrote:Anke a scris: - Dar cand Dumnezeu ne-a creat, a dorit ca femeia sa fie mai scunda[/b]

Gabytzu:), daca te uiti mai bine, acea afirmatie nu imi apartine, nu eu am semnat mesajul din care ai extras acea fraza, ci Eliadde. Cand i-o merge si lui netu' normal, o sa iti raspunda el.

Eu mi-am scris opinia despre inaltimea in cuplu in postul anterior celui din care ai citat tu.
P.S.: Dar, np, te inteleg, ora-i de vina :P
Somn usor
Vise placute
Puricii fericitei:)
Sa te sarute! :lol:
Anke

[ #14366 ] Postby GABYTZU on Wed Feb 02, 2005 7:06 pm

m.am uitat foarte bine si nu seamana a ce a scris eliade.. seamana mai mult a o parere personala ....

´´ Juanyto,
Da!, Dumnezeu a creat pe om dupa un tipar, acela al perfectiunii, a creat pe om si femeie perfecti.
Aceasta perfectiune cuprindea un canon in care femeia era mai mica de inaltime decat barbatul. ´´

Eliade a scris de aci in jos .. deci tu ce ai facut este sa sustzii afirmatzia lui si mai mult decat atat .. ai si intarit.o ....
GABYTZU
GABYTZU

[ #14367 ] Postby Anke on Wed Feb 02, 2005 8:04 pm

Nu seamana, dar rasare :lol: ce bizar! (una broma, dar nu este imperios sa razi:))
Deci, ca sa fie si mai clar, mesajul acela care are Post subject: by Eliadde, este scris de el in totalitate, mai putin Nota din final.
Cum tu ai comentat un citat scris de el (dar postat de mine) am zis ca il las pe el sa iti raspunda, dar se pare ca tu vrei sa iti explic de ce am sustinut & intarit ceea ce a scris el.

Daca o luam logic, barbatul si femeia convietuiesc pe aceasta planeta de la aproximativ aceeasi varsta (Adam este putin mai batran decat Eva, dar este irelevant, o sa vezi de ce...).
Si totusi, cum se face, ca in peste 6000 de ani, in linii generale, barbatii au ramas mai mari (inalti) decat femeile?
Au intrat ele la apa? :lol:
Barbatii au cosul pieptului, oasele, organele, s.a. mai mari decat ale femeilor. Este normal ca ei sa fie si mai inalti.

Acum daca luam supozitia ta cum ca ei ar fi fost egali in inaltime de la inceput, de unde apare aceasta diferentza intre constitutia barbatilor si cea a femeilor?
Caci daca luam media lor, barbatii sunt mai inalti decat femeile.
Ce s-a intamplat? A crescut barbatul mai mult decat trebuia? Sau femeia se opreste din crestere mai devreme?
Si cum iti explici ca un barbat cantareste mai mult decat o femeie de aceasi inaltime cu el?...

Dumnezeu a facut oamenii dandu-le partenerilor niste roluri, nu i-a facut egali sau la fel, ci diferitzi in mai multe privintze, ptr ca ei sa se completeze reciproc.
Daca ii facea egali, un barbat si o femeie de aceeasi inaltime ar fi avut si greutatea egala. Mie asa mi se pare logic.
c-ya (mi-e somn, later)
Anke

[ #14369 ] Postby GABYTZU on Thu Feb 03, 2005 4:24 am

mda ... bun te.ai scos ....
ai aruncat matza moarta la eliade in gradina ... Good....
Asa faci mereu vad....

next

mda... in fine inca ceva .. cu logica stai prost.....
din ce ai scris tu a 2.a oara .. rezulta ca femeia a fost facut blestemata din prima ... daca o descrii in halu asta ...
in fine :) e personalitaea voastra ... noua barbatzilor ne convine de minune cand auzim treaba asta ... pe bune:))

3... Anke a scris: Daca ii facea egali, un barbat si o femeie de aceeasi inaltime ar fi avut si greutatea egala. Mie asa mi se pare logic.

... ei na .... apropos tu ai auzit de masa musculara? cauta un baiat de inaltzimea ta si intreaba.l cate kile are si dupa aia compara cu cate kile ai tu .. si ai sa vezi ca majoritatea au mai multe kile decat ai tu ..... acu conditzia este ca tu sa nu fii balena ci normala :D
si inca ceva .. tot ca sa vin in ´´ajutorul´´ logicii tale .... cand te duci la farmacie sau la doctor ca sa te cantaresti .. are acolo un tabel pt barbatzi si altu pe femei si daca te uitzi atenta ...tabelele sunt diferite ...

in fine ... logica asta :)))
GABYTZU
GABYTZU

[ #14370 ] Postby Anke on Thu Feb 03, 2005 6:10 am

Gabi wrote:mda ... bun te.ai scos ....
ai aruncat matza moarta la eliade in gradina ... Good.....

Gabi, tu ai aruncat matza din ograda lui Eliadde in a mea, eu doar ti-am explicat ca acea matza este a lui. :wink:
Gabi wrote:Asa faci mereu vad....
Ai probleme cu "vederea"... skimba-ti monitorul :lol:
Gabi wrote:mda... in fine inca ceva .. cu logica stai x.....

Logica mea este romaneasca , iar a ta este kinezeasca, daca iei niste cursuri de limba kineza, o sa poti traduce corect logica mea romaneasca pe limba ta (kineza). Pana atunci poate te ajuta daca citesti mesajul de mai multe ori..., nu stiu, dar incearca si asta.

Intrebarile mele din postul anterior erau retorice, rapsunsurile se subintelegeau.
Anke wrote:Daca ii facea egali, un barbat si o femeie de aceeasi inaltime ar fi avut si greutatea egala.

Dezvolt asta ca sa fie mai clar: daca Dumnezeu crea barbatul si femeia egali in inaltime, le facea si componentele corpului egale, si acum ma refer la oase, organe, masa musculara (btw, de ce crezi ca barbatul are mai multa?).
Gabi wrote:cand te duci la farmacie sau la doctor ca sa te cantaresti .. are acolo un tabel pt barbatzi si altu pe femei si daca te uitzi atenta ...tabelele sunt diferite ...

Si eu la ce crezi ca ma gandeam cand am spus:
Si cum iti explici ca un barbat cantareste mai mult decat o femeie de aceasi inaltime cu el?

P.S.: este logic:) ca ma refeream la un barbat si o femeie clinic sanatosi.
Anke wrote:Iar daca aruncam o privire si in regnul animal, vom observa ca si aici, masculii dezvoltatzi normal, sunt mai mari decat femelele lor.

Exista si barbati scunzi... exista si femei mignone. Care e problema?
Si daca un baiat mai mic de inlatime se cupleaza cu o fata mai inalta... what's the big deal? Treaba lor! Ei sa fie fericiti si impliniti.

Un mic exercitiu ptr tine, Gabi: incearca sa observi, in multimea de oameni de la biserica, care este raportul inaltimilor dintre barbati si femei. Daca tu constatzi ca barbatii sunt mai inalti decat femeile, inseamna ca inca sunt sanse sa vezi bine:), si atunci incearca sa iti explici cum de s-a deteriorat bagajul genetic al femeii asa de tare, incat a ramas in urma dpdv al inaltimii fizice. :) Bineinteles, asta daca tu inca mai sustii ca cei doi au fost creati egali in inaltime, si poate ne spui si noua in ce carte de Ellen White ai citit asa ceva. Ar fi interesant de stiut.
Cu drag, Motanika :lol:
Anke

[ #14372 ] Postby GABYTZU on Thu Feb 03, 2005 3:47 pm

eu cred ca tu suferi...
GABYTZU
GABYTZU

[ #14394 ] Postby BoSsul3TZ on Fri Feb 04, 2005 1:20 pm

:D nu este o problema, un defect sa fi mai scund ca o fata.. daca tu te impaci cu ideea este k.. de nu.. nuj in general nu-mi prea place ca fata sa fie mai inalta.. am avut pe cineva.. si.. de ce sa ma uit asha :roll: cand pot sa ma uit :oops:

nu este o problema.. cum ejti inalt si potzi sa fi un scut protector pentru domnitza acelasi lucru se poate intampla shi cand ejti mai scund ;) so.. tzine de fiecare .. dar nu uitatzi cel mai important dintre toate este SA IUBESTI & SA FII IUBIT! :D

Exista si barbati scunzi... exista si femei mignone. Care e problema?
Si daca un baiat mai mic de inlatime se cupleaza cu o fata mai inalta... what's the big deal? Treaba lor! Ei sa fie fericiti si impliniti.

SUBSCRIU :lol:

Un mic exercitiu ptr tine, Gabi: incearca sa observi, in multimea de oameni de la biserica, care este raportul inaltimilor dintre barbati si femei. Daca tu constatzi ca barbatii sunt mai inalti decat femeile, inseamna ca inca sunt sanse sa vezi bine:),

shi asta din cauza tocurilor de la pantofi.. bine cu mici exceptzii :D
:mrgreen:
BoSsul3TZ

Images: 70

[ #14418 ] Postby kilergirl on Sun Feb 06, 2005 5:37 am

GABYTZU wrote:
"... apropos tu ai auzit de masa musculara? cauta un baiat de inaltzimea ta si intreaba.l cate kile are si dupa aia compara cu cate kile ai tu .. si ai sa vezi ca majoritatea au mai multe kile decat ai tu ..... acu conditzia este ca tu "

Anke wrote:
Daca ii facea egali, un barbat si o femeie de aceeasi inaltime ar fi avut si greutatea egala.

Cred ca masa musculara a barbatului s-a dezvoltat mai mult caci Dumnezeu cand i-a izgonit din gradina Eden le-a spus:

Geneza 3, 16 Femeii i-a zis: "Voi mări foarte mult suferinţa şi însărcinarea ta; cu durere vei naşte copii, şi dorinţele tale se vor ţine după bărbatul tău, iar el va stăpâni peste tine."
17 Omului i-a zis: "Fiindcă ai ascultat de glasul nevestei tale, şi ai mâncat din pomul despre care îţi poruncisem: ,Să nu mănânci deloc din el', blestemat este acum pământul din pricina ta. Cu multă trudă să-ţi scoţi hrana din el în toate zilele vieţii tale;

Deci barabatul a trebuit sa lucreze pamantul, munca ideala pentru a crea o masa musculara a la Schwarzenegger pe cale naturala. FEmeia daca a stat toata ziulica numai dereticind prin casa si vand grija de copii a ramas mai apatica mititica... plapanda:) dar puternica din punct de vedere psihologic (nervi de fier:))....
Image
kilergirl
Moderator

Images: 52

[ #14424 ] Postby juanyto on Sun Feb 06, 2005 8:59 am

Geneza 1,26-27: Apoi Dumnezeu a zis: "Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpânească peste peştii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pământul şi peste toate târâtoarele care se mişcă pe pământ."
Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească şi parte femeiască i-a făcut.
. Nu pune nicaieri nimic de nici o regula a inaltimii. Dumnezeu nu cred ca o zi e mai mare si alta mai mic. In ipoteticul caz ca ar fii o regula facuta de Dumnezeu ...de ce esti de acord cu incalcarea ei?. Oare nu ar fii pacat sa incalci o regula facuta de Dumnezeu?¿.

Dar el - canonul, nu este o piedica in gasirea fericirii intr-o casnicie, numai cand cautam si armonia si echilibrul exterior, atunci, vom adopta canonul Biblic.
Dumnezeu se uita la inima nu la exterior, asta e modelul care al trebi sa il urmam.

Cu drag EU
Aparentzele inseala!!!
juanyto

Images: 3

[ #14429 ] Postby Anke on Sun Feb 06, 2005 2:36 pm

First of all, WB Bosuletz! Ca de cand nu ne-ai mai scris, s-a dus soarele si-a nins... :lol: (iete ca-mi iesi o rima:))
Gabi wrote:eu cred ca tu suferi...

Ma bucur ca te preocupa "suferintza" mea :- )
Stii, imi placea mai mult mesajul, asa cum l-ai scris prima data, cu cele 7 puncte (ok, 6, caci doua dintre ele erau identice), ptr ca ele reflectau foarte bine logica ta.
Gabi wrote:Cat despre cartea lui Elen White am sa caut si am sa va zic ...

Spor la cautat! :- )

Eu cred barbatul (Adam) a fost creat mai inalt decat femeia (Eva). Si acest lucru se vede clar si in ziua de astazi: media inaltimii barbatilor este ~1,75m, iar media inaltimii femeilor este ~1,65 m.

Acum, dupa logica:) mea:
Dumnezeu creaza omul, il lasa sa isi dea seama ca singur nu ii este foarte bine, desi avea tot ce isi dorea, mai putin un "ajutor, care sa i se potriveasca".
Rezulta ca omul - Adam, avea nevoie de un ajutor, dar care sa i se si potriveasca, adica "ceva", sau mai corect spus, cineva:), care sa il "ajute", sa il completeze.
Din coasta lui (a omului - Adam), Dumnezeu face femeia, o creatura ale carei atribute sa vina in contrast cu cele ale barbatului, ptr a-l completa pe acesta, si in acelasi timp, care sa i se si asemene, caci ptr a se potrivi, era imperios sa aiba si lucruri in comun.

Nu o sa intru acum in partea psihologica, ptr ca vorbim despre fizic, dar... ar fi interesant de discutat despre diferentele psihice, emotionale, etc. dintre femei si barbati (anima si animus, s.a.).
Revenind la fizicul Evei, aceasta era mai mica de inaltime decat Adam, la fel cum si astazi, femeile, (media lor) sunt mai mici in inaltime decat barbatii (media lor).
Dar cu cati centimetri era ea mai mica decat Adam? Eu cred (e doar opinia mea!) ca avea minus -10 , maxim -20 cm.
Este evident, ca in zilele noastre, barbatii sunt mai inalti decat femeile (in general!), kiar si cand acestea poarta tocuri (care oricum, nu intra la socoteala, ptr ca aici vorbim despre inaltimea de la Mama Natura).
De-a lungul timpului, bagajul genetic, atat al barbatului, cat si al femeii, s-a deteriorat.
Dar nu cred ca genele se puteau deteriora mai mult la femei, si mai putin la barbati, rezulta ca minusul femeilor de centimetri in inaltime nu poate sa fie determinat genetic in exclusivitate, ptr ca toti oamenii, indiferent de gen (sex), astazi, sunt mai mici de inaltime decat primii oameni (Adam si Eva and Co.). De acord?!?
=> Barbatul si femeia nu puteau avea aceasi inaltime la inceput (in Eden)!

In cei peste 6000 de ani, care au trecut peste Planeta Albastra:), barbatii si femeile, nu au fost niciodata egali in inaltime, vorbesc despre majoritatea lor (exceptiile nu intra in discutie, ptr ca sunt putine la numar, si prin urmare, irelevante).
Majoritatea barbatilor au oasele mai mari decat ale femeilor (spre exemplu: oasele gambei, bratului, degetelor, etc. ), kiar si coloana vertebrala este mai mare la barbati (ea masoara 70 cm, iar coloana vertebrala a femeii doar 65 cm!), organele barbatilor sunt si ele mai mari (de ex.: inima - marimea ei este egala cu pumnul fiecaruia dintre noi; cine are mana mai mare, barbatul sau femeia? oops! inca o dovada in plus - mainile barbatului sunt mai mari decat cele ale femeii:) ce "nouatate"!), cantitatea de masa musculara este mai mare la barbatzi, cum ar fi fost posibile toate acestea in ziua de astazi, daca ele nu erau ASA inca de la inceput?!? :idea:
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ The end of my logic ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ :- )

Dupa logica ta:
Gabi wrote:Scrie Elen White intr-o carte .. ceva de genul: (parafrazez).. ca in cer vom fi ´´totzi´´(oamenii de dupa Adam) la accceasi inaltzime (fizic) si ca Adam va fi mai mare cu un cap decat noi ! (de aci rezulta clar ca Dumnezeu nu a dorit in nici un fel ca unu sa fie mai mare ca inaltzime si altu mai mic... )
Imaginatzi.va .... Adam cel mai inalt dupa aia vine Eva... ´pe undeva pe la umar´ dupa aia vine urmatorul Cain cu un cap mai mic decat Adam ... dupa aia vine nevasta lui Cain cam pe la umarul lu Cain dupa ai Abel sau edwards (ca are nevasta :) ) cu un cap mai mic decat Adam si Zhais pe la umarul lu edwards si tot asa pana la ´ultimul om´ ... (mie imi suna cam distorsionata treaba nu ? ...) ...

Trecand peste faptul ca in mesajul tau sunt mai multe puncte decat logica, tu sustii ca <primii oameni> aveau aceiasi inaltime, desi realitatea zilelor noastre iti contrazice ferm ideea de egalitate intre inaltimile celor doua sexe. Cum iti explici asta?! (nu e nevoie sa imi raspunzi, caci eu stiu deja raspunsul:)).

Nu doar femeia a ramas mai mica decat Eva in acesti 6000 de ani, ci si barbatul, si el este mai mic de inaltime decat Adam. De aceea, asa cum cei doi - Adam si Eva, erau la inceput, adica, Adam mai inalt decat Eva, asa sunt si in zilele noastre majoritatea oamnilor de sex opus, adica barbatii mai inalti decat femeile. Inteles-ai ?!?

P.S. Bosuleletz: acel exemplu cu biserica este edificator ptr faptul ca barbatii sunt mai inalti decat femeile, si nu invers! :P
Kilergirl wrote:Cred ca masa musculara a barbatului s-a dezvoltat mai mult caci Dumnezeu cand i-a izgonit din gradina Eden le-a spus: Geneza 3, 16-17 ...
Deci barabatul a trebuit sa lucreze pamantul, munca ideala pentru a crea o masa musculara a la Schwarzenegger pe cale naturala. FEmeia daca a stat toata ziulica numai dereticind prin casa si vand grija de copii a ramas mai apatica mititica... plapanda:) dar puternica din punct de vedere psihologic (nervi de fier:))....

In primul rand, daca arunci o privire in mediul rural romanesc, adica la sate, vei vedea ca femeia si barbatul, muncesc pamantul cot la cot (seamana, sapa, culeg, etc. impreuna!), si totusi barbatul are mai multa masa musculara!!! Cum iti explici asta?
De ce nu intelegeti ca tzine de constitutia barbatului sa aiba mai multa masa musculara decat o femeie, asa este "scris" in codul lui ADN.
In al doilea rand, Kilergirl, spune-mi si mie, masculii din regnul animal ce pamant au mai muncit? :lol:
Cum se face ca si masculii din regnul animal au ajuns sa aiba masa musculara, oasele, organele, coloana, etc. mai mari decat cele ale femelelor din specia lor? Ce fel de "munci" puteau determina toate astea???
Cum va explicati ca pisica este mai mica, mai scurta, mai firava, mai , mai , mai..., decat un motan??? Dar cocosul, de ce este mai mare decat gaina??? Cainii de ce sunt mai mari decat femelele din rasa lor??? Poate am eu date eronate (mira-m-as tare de tot!) despre acestea... si voi le vedeti egale in inaltime, respectiv lungime, etc.
Cu drag, <logica lu' Anke> :mrgreen: (aka Motanika)
Anke

Next

Return to El & Ea